Renk Psikolojisi: En Sevdiğiniz Renk Sizin İçin Ne Diyor? - Maskaraa

Renk Psikolojisi: En Sevdiğiniz Renk Sizin İçin Ne Diyor?

renklerin psikolojisi

Günlük olarak seçtiğiniz renkler tüm dünyaya bilgi aktarabilir. Örneğin, kırmızı kıyafetler giymeyi seviyorsanız, baskın bir insan olmakla ilişkilendirilebilirsiniz. Ancak daha fazla renk var ve davranışınızı ve ruh halinizi etkileyebilir ve başkaları üzerinde farklı şekillerde bir izlenim bırakabilirler. Seçtiğimiz renklerin kişiliklerimiz üzerinde bir etkisi olduğunu fark ettik ve araştırmacıların bu konuda söylediklerini paylaşmak istiyorum.

1. Kırmızı

renklerin psikolojisi

Evet, kırmızı renk saldırganlık ve baskınlık getirebilir. Araştırmacılar, bu rengi giyen sporcuların kazanma olasılığının %5 daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Kalp atış hızını ve testosteron artışını tetikler ve sonuç olarak performansı artırabilir. İlginç bir bulgu ise, kırmızı üniformalı garsonların erkeklerden daha fazla bahşiş almasıdır. Çalışmalar bu rengin erkekleri çektiğini doğruladı. Sevgi ve tutku ile bir ilişkisi vardır. Yani fark edilmek istiyorsanız, kırmızıyı deneyin.

2. Mor

Mor, kraliyet ve kraliyet törenleri ile ilişkilidir. Ayrıca, sihir ve fantezi izlenimi bırakıyor. Mor renk yaratıcılığı teşvik eder ve huzur getirir, ancak aynı zamanda hassas ve duygusal olmakla ilgilidir.

3. Turuncu

renklerin psikolojisi

Turuncu rengi seviyorsanız ve çok kullanıyorsanız, çok enerjik olabilirsiniz. Bu renk haplar için bile kullanılır, çünkü iyi bir uyarıcıdır. Çok güçlü ve canlı bir sosyal çevreniz olabilir. Ayrıca turuncu heyecan ve enerji getirir. Muhtemelen bu yüzden birçok spor takımı üniformaları için kullanıyor.

4. Beyaz

Beyazı seven bir kişi tatmin duygusu ister. İş yerinde organize, mantıklı ve detay odaklı olma eğilimindedirler. Bu renk, bir şeyler yaratmada bağımsızlık ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca, saflık ve sadelik hissi uyandırabilir. Belki de bu niteliklerden dolayı bazı şirketler bunu kullanmayı sever. Örneğin, dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple basit bir beyaz arka plana sahiptir.

5. Siyah

renklerin psikolojisi

Sınırların ve otoritenin rengidir. Güçlüdür ve zarafet, gizem hissi uyandırabilir. Siyah, dünyaya belirli bir pratiklik ve gerçekçiliği yansıtır, bu yüzden işyerinde kıyafet kurallarına uyması gereken insanlar tarafından çok fazla kullanılır. Siyahı seven bir kişi, kontrol ve bağımsızlık isteyen biriyle ilişkilendirilebilir.

6. Mavi

Maviyi seven kişi, yaratıcı çalışmalarda idealist, güvenilir, özerk ve düşünceli olabilir. Ayrıntılara dikkat etme, mükemmeliyetçi olma ve kusursuz tavırlara sahip olma eğilimindedirler. Uzmanlar, işverenlerin yüksek stresli pozisyonlar için mavi kıyafetler seçen adaylar arayabileceğini söylüyor.

7. Sarı

renklerin psikolojisi

Sarıyı seven birinin macera için bir arzusu vardır. Eğer beyaz bağımsızlık ile ilgiliyse, o zaman sarı özgürlükle ilgilidir. Bu renk mizah, iyimserlik ve tutku ile ilişkilendirilebilir. Bu insanlar yaratıcı ama dürtüsel olma eğilimindedir.

8. Yeşil

Yeşili para ve sebzelerle ilişkilendiriyoruz, ancak araştırmacılar yeşil kişiliklerin güvenlik arzusu olan açık hava kişileri olduğunu söylüyor. Yeşil renk başarı ile ilişkili olabilir. Fiziksel bir etki olarak, rahatlama ve sakinlik uyandırır. Aynı zamanda ferahlatıcı bir renk. Büyüme, öğrenme ve sağlık ile bağlantılı olabilir.

9. Pembe

Pembe, saldırganlığı azaltmakla bağlantılıdır, bu yüzden muhtemelen pembe takım elbiseli bir suçlu görmezsiniz. Bu rengin iyi bir ruh hali düzenleyicisi olduğu da bilinir ve giyerken birinin huzurlu görünmesini sağlar. Pembenin yarattığı ana duygular sevgi, duyarlılık, cömertlik ve nezakettir. Ayrıca, bu renk onu seven bir kişiyi koruma arzusunu uyandırabilir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Sude Güven

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğrencisi, insan psikolojisini ve insanların ruh sağlıklarını hayat ideali haline getirmiş, yeni şeyler öğrenmeyi ve edindiği bilgileri aktarmayı seven biri...

Yorum yap