Saç Fırçalarken Yapılan En Sık 7 Hata - Maskaraa

Saç Fırçalarken Yapılan En Sık 7 Hata

sac tararken yapilan hatalar

Saç fırçalamak her ne kadar zahmetsiz gibi görünse de, bu işlemin doğru ve yanlış yolları vardır. Örneğin yanlış tipte fırça kullanmak saç tellerinizi zayıflatabilir ve kırılmaya yatkın hale getirebilirken, doğru fırçalamak saçınızı parlak, kıvrımsız hale getirebilir ve hatta uzamasını bile sağlayabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, yanlış fırçalamanın saça verdiği zararlara bakıldığında, doğru saç fırçalama tekniklerinin önemini küçümsememeliyiz. Farkında olmadan yapabileceğiniz en yaygın saç fırçalama hatalardan bazıları:

1. Saçı yanlış yönde fırçalamak

sac tararken yapilan hatalar

Saçınızı fırçalarken fırçayı yukarıdan aşağıya hareket ettirmek, saçınızı folikülden (kökünden) çekebilir, hasar verebilir ve kırılmasına neden olabilir. Düğümleri çözmenin en iyi yolu, uçlardan birkaç santim yukarıdan başlamak ve köklere kadar dikkatlice ilerlemektir. En etkili fırçalama tekniği saçınızı bölümlere ayırmak ve her bölümdeki karışıklıkları ayrı ayrı taramaktır.

2. Sadece uçları fırçalamak

Saçınızı uçlarından fırçalamaya başlamak daha iyi olsa da, dip kısımlarından kaçınmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Saç deriniz, buklelerinizin güzelliği ve saçınızın sağlığı için gerekli olan besin açısından zengin yağlar üretir. Bu yağların uçlarınıza kadar dağılması saçınıza parlaklık verir hatta elektriklenmeyi önleyecek bir etkiye sahip olabilir. Saç dibinizi de fırçalamak aynı zamanda kafa derisine nazik bir masaj sağlar, bu da kan akışını artırır ve kıl köklerini uyararak saçınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.

3. Yanlış fırça kullanımı

3. Yanlış fırça kullanımı Doğru fırçayı kullanmak saçınızın kırılmasını önleyerek daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Dalgalı ve kıvırcık saçlarınız varsa, düğümleri kolayca çözeceği için bir kürek fırçasını tercih edin. Saçınız ince ve hacimli değilse, yaban domuzu kılından yapılan bir fırça, saçınıza zarar vermeden veya kökleri çekmeden saçınızı rahatça açacaktır.

Doğru fırçayı kullanmak saçınızın kırılmasını önleyerek daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Dalgalı ve kıvırcık saçlarınız varsa, düğümleri kolayca çözeceği için bir kürek fırçasını tercih edin. Saçınız ince ve hacimli değilse, yaban domuzu kılından yapılan bir fırça, saçınıza zarar vermeden veya kökleri çekmeden saçınızı rahatça açacaktır.

4. Çok sık saç fırçalamak

sac tararken yapilan hatalar

Gün içinde kuvvetli bir şekilde ve çok fazla fırçalamak saçınızı zayıflatabilir ve kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine fırçalamanın kalitesine odaklanmaya çalışmalısınız. Saç fırçalama tekniğiniz ne kadar iyi olursa olsun, saç fırçanızı düzenli olarak temizlediğinizden emin olmalısınız. Kirli bir fırça kullanmak, eski saçlarınızı ve ölü deri hücrelerini saçınıza yaymak anlamına gelir.

5. Islak ve kuru saç için aynı fırçayı kullanmak

sac tararken yapilan hatalar

Islak saç kırılmaya eğilimlidir ve yanlış tipte saç fırçası kullanmak saça kolayca zarar verebilir. Islak saçınızı fırçalamak için kullanabileceğiniz en iyi alet geniş bir dişli taraktır. Saçı güvenli bir şekilde açacak ve uyguladığınız bir bakım ürünü varsa kalıcı bir şekilde saçınıza dağıtacaktır.

6. Bukleleri kuruyken fırçalamak

Saç bakım uzmanları, kıvırcık saçı yumuşatıcı sprey kullanmadan fırçalamamamız gerektiği konusunda uyarmaktadır. Saç yumuşatıcı ve açıcı ürünler aynı zamanda çok fazla güç kullanmadan saçımızı fırçalamaya yardımcı olur. Saçı çok sert fırçalamanın daha fazla hasara ve kırılmaya sebep olabileceğini unutmamalıyız.

7. Saçı fırçalamadan önce yıkamak

Duşa girmeden önce saçınızı fırçalamak, saçınızın karışmasını önleyebilir. Şampuanı derinizi kaşımadan nazikçe masaj yaparak sürmek ve havluyla hızlıca sürtmeden sadece nemini almak saçınızın duştan sonra daha da karışmasını önleyecektir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gizem Akad

Kişisel bakım, mutfak, komedi, iletişim, felsefe konularına meraklı metafizik ve uzay aşığı...

Yorum yap