Sütün Günü Kurtarabilecek Farklı Kullanım Alanları - Maskaraa

Sütün Günü Kurtarabilecek Farklı Kullanım Alanları

sutun farkli kullanim alanlari

Sütün mutfak dışında da kullanımı, günlük hayatta birçok kolaylık sağlamaktadır. Uçuklarla savaşırken, hatta deri mobilyaları ve ayakkabılarımızı temizlemek için bile tercih edebiliriz. Sütün diğer alternatif kullanımları bazen vücudumuz ve saçımız için tam da ihtiyacımız olan şey olabilir. Günlük hayatta sütün sağlayabileceği diğer faydalar sizi şaşırtabilir.

1. Yanan gözünüzü yatıştırabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Gözleri süt ile yıkamak kulağa biraz sıra dışı gelebilir fakat yanan gözünüzü süt ile yıkadığınızda etkisini mutlaka gösterecektir. Gözlerimizi en fazla yakacak şeyin acı biber ve biber gazı olduğunu düşünelim. Bu ikisinin gözlere temas etmesi halinde, süt yerine su ile yıkandığında gözlerin daha fazla yandığı test edilmiştir. Bu gibi durumla karşılaştığınızda, yüzünüzde de acının etkisini azaltmak için önce gözleriniz kapalı şekilde sütle yüzünüzü yıkayıp daha sonra da gözlerinizi yıkarsanız acının büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz.

2. Gübre olarak kullanabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Çoğumuz eskiden sütün gübre olarak kullanıldığını bilmiyoruzdur. Sütün gübre olarak kullanımı bitkilere hayati faydalar sağlamaktadır. İlk olarak bitkinin büyümesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra bitkideki kalsiyum eksikliklerini önler ve külleme (tarladaki mantar hastalığı) ile savaşır hatta önceden hastalanmayı önleyebilir.

Köklerin yavaşça emebilmesi için tabanın etrafına süt dökün veya toprağa baş aşağı duracak şekilde süt dolu bir şişe yerleştirin. Ancak sütün diğer gübrelerle karıştırılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kimyasallar sütle karışırsa, sütün tüm faydaları ortadan kalkabilir.

3. Saçınızı yatıştırabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Süt, saçımızın sadece uzamasına, parlak ve güçlü olmasına yardımcı olmakla kalmaz, saçımızı düzeltmeye ve yatıştırmaya da yardımcı olur. Bunun için sadece tarağa, bir sprey şişesine ve 1/3 bardak süte ihtiyacımız var. Sütü saça sürdükten sonra masaj yapmak ve taramak gerekmektedir. Saçın sütü emmesi için kendinize biraz zaman tanıyın ve durulayın. Bu yöntem dalgalı saçlara yardımcı olabilir, ancak kıvırcık saçları düzeltmenize yardımcı olamaz.

4. Boya yapabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Süt, pigmentler arasında bağlayıcı görev gördüğünden eski Mısır’da süt boyası kullanımı oldukça yaygınmış. Bu tür bir boyayı yapmak için ihtiyacınız olan diğer malzemeler limon, elek, tülbent ve akrilik boya veya kuru pigmenttir. Boyayı hızlı bir şekilde uyguladığınızdan emin olun, böylece bozulmaz. Duvarların ekşi kokusu canınızı sıkmasın, kuruduktan sonra kaybolacaktır.

5. Makyajınızı çıkarabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Süt sadece saçlar için değil, cilt için de oldukça faydalıdır. Makyajınızı çıkarmak için kimyasal ürünler kullanmak yerine süt kullanmanız daha akıllıca olabilir. Yüzünüze biraz süt sürerek pamuk yardımıyla rahatça makyajınızı silebilirsiniz. Aynı zamanda sütteki yağ ve proteinler, cildinizdeki nemi koruyarak uzun süre nemli kalmasını sağlayacaktır.

6. Böcek ısırığı iltihabını azaltabilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Sütteki protein, sivrisinek ısırığında cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Sütü su ile karıştırarak ıslak bir bez yardımıyla iltihaplı cilde uygulayın. Aynı süt-su karışımını güneş yanıkları için de kullanılabilirsiniz.

7. Deri yüzeyleri temizleyebilirsiniz

sutun farkli kullanim alanlari

Süt, çanta, kanepe veya ayakkabılarınızdaki lekeleri ve çizikleri gidermenize yardımcı olur. Bu ucuz bir yöntem olmakla birlikte malzemedeki doğal yağları da yok etmiyor. Lekeli bölgeyi bir kez sildikten sonra fazla sütü almak ve bozuk kokuyu önlemek için farklı bir bezle temizlemeniz yeterli olacaktır.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Gizem Akad

Kişisel bakım, mutfak, komedi, iletişim, felsefe konularına meraklı metafizik ve uzay aşığı...

Yorum yap