Saçlarınızın Normalden Daha Fazla Dökülüp Dökülmediğini Anlamanın 8 Yolu - Maskaraa

Saçlarınızın Normalden Daha Fazla Dökülüp Dökülmediğini Anlamanın 8 Yolu

sac dokulmesinin temel nedenleri

Sağlıklı bir saçın her ay ortalama 1 buçuk santim uzadığı düşünülürse günlük ortalama 50-100 tel saç dökülmesi normal olarak görülüyor. Fakat bu sayıdan fazla bir dökülme yaşanması sizi korkutabilir. Nitekim kimse uyandığında yastığından, gün içinde kıyafetlerinin üzerinden dökülmüş saç telleri toplamak istemez değil mi? O halde gelin saç dökülmesine neden olan etkenler neymiş birlikte göz gezdirelim.

Saç dökülmesine neler sebep olur?

İçinde bulunduğumuz yüzyılda saç dökülmesine sebep olan birçok faktörle karşılaşabiliriz. En büyük etkisi stres olarak görülmekle birlikte; saçların bakımsız kalması ve yıpranması, soluduğunuz havanın kirliliği, kullandığınız suyun klor dengesi ve mevsim değişikliği gibi çevresel faktörler olabileceği gibi çeşitli sağlık sorunları, besin eksikliği, hormonal ve genetik faktörler de bu durumun tetikleyicisi olabilir.

sac dokulmesinin temel nedenleri

Uygulayacağınız ve gözlemleyeceğiniz birkaç yöntem ile saçınızın normal mi yoksa fazla mı döküldüğünü anlamanız mümkün.

1. Etraftan huzursuz eden saç tellerini toplamak

Gün içinde devamlı yastıktan, kıyafetten, ev içinde yerlerden saç telleri topluyorsanız ve bu sizi her defasında çıldırtıyorsa saçlarınız olağandan fazla dökülüyor demektir.

2. Duş sırasında ve sonrasında dökülen saçlar

sac dokulmesinin temel nedenleri

Duş alırken ve duş sonrası saçlarınızı tararken bir miktar saç dökülmesi çok normal fakat tarağınızda 50-100 adetten fazla saç teli görüyorsanız bu durum saçlarınızın olması gerekenden fazla döküldüğüne işarettir.

3. Saç tutamından dökülen saç telleri

Eğer elleriniz devamlı saçınızdaysa ve bir tutam saçtan dökülen telleri her 5 dakikada bir ayıklamaya alıştıysa üzgünüz ama saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyasınız demektir.

4. At kuyruğu saçların seyrelmesi

sac dokulmesinin temel nedenleri

Saç teli kalınlığının seyreldiğini anlamak zor olsa da uzun vadede saçlarınızı at kuyruğu şeklinde topladığınızda eskisinden daha cılız ve seyreldiğini hissediyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

5. B12, çinko ve D vitamini eksikliği

B12, çinko ve D vitamini eksikliğiniz varsa ya da vücut dengesini şaşırtacak sıkı diyetler yapıyorsanız vücudunuzdaki protein eksikliğinden dolayı kıl kökleriniz zayıflayarak saçlarınızın olağandan fazla dökülmesine neden olabilir.

6. Saç derisinin görünmeye başlaması

sac dokulmesinin temel nedenleri

Aşırı saç dökülmesinin neden olacağı en büyük durumlardan biri de kafa derisinin saçlardan daha çok görünmeye başlaması ve alnın açılmaya başlamasıdır. Bu durum saçlarınızın olması gerekenden fazla döküldüğünün habercisidir. Erken müdahale için mutlaka doktorunuza danışmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

7. Yanlış saç ürünleri seçilmesi

PH’ı saç deri yapısına uymayan kimyasal içeriği fazla olan şampuanları kullanıyor ve saçlarınızı aşırı sıcak su ile yıkıyorsanız saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Saçlarınızın ihtiyacı olan PH ve vitamin değerlerini karşılayacak şampuan ve saç serumları kullanmalı, saçlarınızı her zaman ılık su ile yıkamalısınız.

8. Her şeyin başı stres

Çok stresli bir yaşantınız varsa ve saçlarınız her gün biraz daha çok dökülüyorsa, sizi olumsuz etkileyen şey ne ise buna bir an önce son vermelisiniz. Çünkü siz mutlu ve sağlıklı olmaya değersiniz.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ecem Ağma Esken

Gazeteci, içerik yöneticisi, okumayı, araştırmayı, yazmayı ve sosyalleşmeyi seven biri...

Yorum yap