Sivilceye Neden Olabilecek 8 Cilt Bakımı Hatası

Sivilceye Neden Olabilecek 8 Cilt Bakımı Hatası

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilce, çoğumuzun hayatında sürekli bazılarımızın ise dönemsel sorunudur. Oluşumunda çokça neden bulunur. Yanlış cilt bakımı, stres, devamlı ya da dönemsel kullanılan ilaçlar ve hormon bozukluğu bu nedenlerden bazılarıdır. Aşağıdaki tüyolar sayesinde fark etmeden yaptığınız hataları bularak sivilce oluşumunuzu engelleyebilir doğru sandığınız davranışların hatalı olduğunu görebilirsiniz.

1. Makyaj temizleme mendili kullanmak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 1

Makyaj temizleme mendilleri makyajınızı çıkartmak için kolay ve hızlı bir çözüm olabilir. Ancak mendilden arta kalanlarla ilgilenmek cildimiz için hiçte kolay ve hızlı olmaz. Mendiller yüzeysel temizlik yaptığı için cildinizin alt tabakasında kir ve makyaj kalıntıları kalır. Bu yüzden gözenekleriniz tıkanır ve tıkalı bölgelerde sivilce oluşması kaçınılmazdır. Aynı zamanda hassas cilde sahipseniz temizlik sırasındaki sürtünme cildinizi tahriş ederek kurumaya yol açar. Mendilin içeriğinde bulunan alkol, koku ve diğer bileşenler de cildinize zarar vererek cilt dengenizi bozar. Cilt dengenizde ki bozukluk ve kurumada sivilce oluşturur.

2. Yanlış güneş kremi kullanmak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 2

Yüzümüzü lekelerden ve gün ışığının etkilerinden korumak için yaz kış fark etmeksizin yüzümüze güneş kremi uygulamamız gerekmektedir. Tabii ki güneş kreminin de cilt tipimize uygun olanını seçmek oldukça önemli. Bazı içerikler cildinizi fazladan yağlandırarak sivilce oluşumuna katkıda bulunurlar. Bazıları ise maalesef sizi güneş ışığının etkilerinden korurken gözeneklerinizi tıkar. Bunların olmaması için cilt tipine uygun güneş korumalı bir nemlendirici tercih etmeniz ve bunu temiz yüzünüze uygulamanız gerekir.

3. Gözlük temizliği yapmamak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 3

Gözlüklerinizi düzenli olarak temizlemek önemlidir. Gözlüğünüzün cam ve çerçeve kısımları havadaki kirleri üzerine çekmeye oldukça müsaittir. Bu kirler de tahmin edeceğiniz üzere yüzünüz ile temas eden yerlere yerleşir ve sivilce oluşumunu destekler. Gözlük temizliğinizi düzenli şekilde yapmanız hem etrafı daha iyi görmenizi sağlar, hem de burun üstü, elmacık kemikleri ve göz çevresi sivilce oluşumunu engeller.

4. Yüzü gereğinden sık yıkamak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 4

Cilt temizliği ve cildi yağdan arındırmak sivilce oluşumunu kontrol altına almak için oldukça önemlidir. Fakat her şey gibi bununda fazlasının cildinize zararı var. Temizliğin fazla yapılması cilt dengesini bozar ve sivilceye neden olur. Doktorunuz ya da eczacınızın dediklerine uyun ve mutlaka kullandığınız ürünün kullanma talimatının dışına çıkmayın.

5. Gereğinden fazla saç ürünü kullanmak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 5

Saçınıza iyi geldiğini düşündüğünüz ve sayıları çok fazla olan saç bakım ürünlerini yeteri kadar ve sayıca az kullanmakta fayda var. Saç bakımınız kadar cilt bakımınızda önemli. Bu ürünler, saçlarınızın yüzünüz ile temas ettiği yerdeki gözenekleri tıkayabilir, ürünlerin içeriği yüzünüz ile uyumlu olmadığından cilt dengenizi bozabilir. Her koşulda da sivilce oluşur.

6. Saçı yağlı bırakmak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 6

Saçlarınızın beslenmek için elbetteki doğal olarak oluşturduğu ya da dışarıdan alınan bir takım yağlara ihtiyacı vardır. Fakat bununda dengeli ve bilinçli şekilde yapılması oldukça önemlidir. Kimimiz saçlarını beslemek için kendiliğinden yağlanan saçını hemen yıkamamayı tercih ederken, kimimiz satın aldığımız yağları saçımızda uygun gördüğümüz sürede bekleterek maske yaparız. Bu yöntem saç sağlımız için güzel olabilir ama saçımız yağlıyken kesinlikle yüzümüz ile temas etmemelidir. Saçınızı bağlayabilir ya da saç bonesi kullanabilirsiniz.

7. Sıcak suyla yüz yıkamak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 7

İnsanlar genelde üşüdüklerinde ve duştayken yüzlerini yıkamak için sıcak su kullanırlar. Sıcak su sonraki süreçte yağlanmayı artırır. Ayrıca o an cildin yağını eriterek kurumasına yol açabilir. Her ne olursa olsun bu etkilerin her biri sivilce oluşturur. Yüzü her zaman soğuk suyla yıkamamız gerek.

8. Terledikten sonra duş almamak.

sivilceye neden olan cilt bakim hatalari

Sivilceye neden olan hatalar 8

Egzersiz sonrası ya da gün içerisinde normal yollardan terlediğimizde eve döndüğümüzde mutlaka duş almalıyız ve yüz temizliğimiz konusunda gerekli özeni göstermeliyiz.  Ter de bir boşaltım yoludur. Bu yüzden dışarıya attığımız bakteriler gözeneklerimizi tıkamadan kendimizi hemen onlardan arındırmalıyız.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ceren Çakır

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Atatürk Üniversitesi Reklamcılık öğrencisi. Kahvesiz ve makarnasız yapamaz. Yemek yapmayı, okumayı, konuşmayı ve dinlemeyi sever biri...

Yorum yap