Sonbahar Stiline Uygun Sofra Fikirleri - Maskaraa

Sonbahar Stiline Uygun Sofra Fikirleri

sonbahar sofrasi fikirleri

Her ne kadar sonbahar için hüznün mevsimi denilse de; sonbahar aslında tüm renkleriyle içimizi ısıtan bir mevsimdir. Aynı zamanda oldukça bereketli bir mevsim olan sonbaharın sunduklarından yararlanarak bunu sofra tasarımlarınıza taşımak da sizin elinizde! Sevdiklerinizle yemek masası etrafında toplanırken bu anları daha da özel kılabilmeniz için, sonbahar sofralarına özel dekorasyon fikirlerini sizin için derledik. Bu fikirleri yaratıcılığınızla birleştirerek sofralarınızda kendi başyapıtlarınızı yaratabilirsiniz.

Farklı doku ve tekstil ürünleri kullanın

Başlangıç noktası olarak farklı doku ve kumaşlardan oluşan masa örtüleri ya da runnerlar kullanabilirsiniz. Masaya daha çekici bir görünüm kazandırmak için seramik veya cam biblolar ya da ahşap ürünlerden yararlanabilirsiniz. Sonbahar temalı veya bu mevsimin sıcaklığını yansıtan desenlerin yer aldığı örtüler ya da çuval bezinden oldukça doğal görünümlü runnerlar sofranıza dinamizm katacaktır. Özellikle açık tonların üzerinde kullanacağınız koyu tonlarla muhteşem bir görüntü oluştuğunu göreceksiniz.

sonbahar sofrasi fikirleri

Sonbahar zıtlıklarla doludur ve sofra tasarımlarınıza da bu zıtlığı yansıtabilirsiniz. Açık ve koyu tonları illa bir arada kullanmak zorunda değilsiniz; bunun yerine canlı ya da tam tersi nötr tonlar kullanarak sofistike bir görünüm de elde edebilirsiniz. Kullanacağınız kumaş peçeteler ya da çatal – bıçak takımlarını yerleştireceğiniz keseler masanıza şıklık katacaktır.

Rengarenk ve zevkli sofra dekorları

sonbahar sofrasi fikirleri

Sonbaharda çok fazla kabak ve balkabağı çeşidi bulunduğundan, aileniz ya da arkadaşlarınız için düzenleyeceğiniz akşam yemeğinde sıcak ve samimi bir sofra dekorasyonu oluşturmak için balkabaklarından faydalanabilirsiniz. Balkabaklarını masa ortası süsü olarak kullanırken, sadeliği zenginleştirmek için sofranıza mumlar, minik led aydınlatmalar ya da fenerler ekleyebilirsiniz.

Sofra tasarımınızda kullanabileceğiniz porselen, seramik ve cam ürünlerin yanı sıra; rengarenk kadehler, sonbaharın sıcaklığını yansıtan bakır veya pirinç sofra gereçleri de masanızın şıklığına şıklık katacaktır.

Küçük çiçek aranjmanları ya da bitkiler seçin

sonbahar sofrasi fikirleri

Sofranın ortasında büyük çiçek aranjmanlarının olduğu günler geride kaldı. Yavaş yavaş yeniden sosyalleşebildiğimiz şu günlerde, sofranın etrafındakileri görmemizi engelleyen vazolara ya da büyük çiçek aranjmanlarına ihtiyacımız yok. Bunların yerine yapay ya da bahçeden toplayacağınız rengarenk sonbahar yapraklarıyla, kozalaklarla veya minik balkabaklarıyla kendi aranjmanınızı yapabilirsiniz ya da sonbahar renklerini yansıtan ayçiçeklerinden faydalanabilirsiniz. Alternatif olarak büyüklü küçüklü sukulentler veya sofranıza doğal kokular kazandıracak kuru otlar ekleyebilirsiniz.

Sonbahar vurguları

Sofranıza sonbaharı yansıtmak istiyorsanız, illa sonbahar çağrışımlı sofra takımları ya da pahalı masa ortası süslerine ihtiyacınız yok. Sade masanızı renklendirmek ve sonbahar vurguları yapmak için, sıcak renkli ya da sonbahar desenli peçeteler kullanabilir veya bir demet sarı yapraktan faydalanabilirsiniz. Bunların yanı sıra mandalina, nar, elma, tarçın kabukları gibi doğal ürünleri de dekorasyonunuza katmak sofranıza canlılık ekleyecektir.

Sonbahar sadece sarı, kırmızı ya da turuncu demek değil. Yeşil de sonbaharın bir parçası ve sofra dekorasyonunuzu farklı çiçekler, biberiye ya da lavanta ile zenginleştirebilirsiniz. Henüz sararmamış yapraklar da masa ortasındaki balkabağının yanında harikalar yaratabilir.

Küçük detaylara önem verin

Masa düzeninizde bir oturma planı oluşturarak sofra tasarımlarınızı zenginleştirebilirsiniz. Misafirlerinize nazikçe yerlerini gösterirken, kullandığınız ürünlerle de küçük ama hoş detaylar yaratabilirsiniz. Bir diğer detay da sofranıza yerleştireceğiniz menüler olabilir. İşte sonbahar sofralarınızı renklendirecek isimlik önerileri. Bahçeden topladığınız kozalaklara iliştireceğiniz isim kartları sonbahar sofranızı çok daha şık bir hale getirecektir. İsterseniz bu kozalakları kullanmadan önce farklı renklere de boyayabilirsiniz.

sonbahar sofrasi fikirleri

Tabakların kenarına yerleştirebileceğiniz menüler sofranıza şık bir ayrıntı olarak eklenirken onlara iliştireceğiniz yaprakların üstüne isimleri, ince uçlu bir kalemle kendi el yazınızla yazabilirsiniz.

sonbahar sofrasi fikirleri

Bahçeden toplayacağınız yaprakların üstüne siyah ya da altın renkli kalemlerle misafirlerinizin isimlerini ya da isimlerinin baş harflerini yazabilir; hatta yaprağın bir kısmını da altın rengi ile boyayarak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

sonbahar sofrasi fikirleri

Tarçın çubuklarından isimlikler… Misafirlerinize yerlerini gösterirken onları sonbahara yakışan sıcak baharat kokularıyla karşılayın. Tarçın çubuklarının uçlarını kırmızı iplerle sarın ve isim kartlarını çubukların arasına yerleştirin.

sonbahar sofrasi fikirleri

Günümüzde sofra dekorasyonlarında eskisi gibi katı kurallar ve sınırlamalar yok. Yeni sofra dekorasyonu fikirleri, bir düğün yemeğinde ya da herhangi bir akşam yemeğinde, sizi ve misafirlerinizi her koşulda şık bir ortamda hissettirecek kadar özel ve stil yansıtan sofralar kurmanızı sağlayacak. Şunu da unutmamak lazım. Kendi yaratıcılığınızı da ortaya koyabileceğiniz sofra dekorları ister şık ve gösterişli, ister sade olsun; sofraları güzel ve özel yapan, kalabalıklar ve kahkahaların eksik olmadığı anlar.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap