6 Adımda Evde Saç kesimi Nasıl Yapılır? - Maskaraa

6 Adımda Evde Saç kesimi Nasıl Yapılır?

evde sac kesimi nasil yapilir

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle birçoğumuz evde vakit geçiriyoruz. Durum böyle olunca birçok ihtiyacımızı kendimiz karşılamak durumunda kalabiliyoruz. Evde saç kesimi de buna dahil. Birçok insan da evde saç kesimi nasıl yapılır sorusunun yanında oldukça zor olduğunu ve karmaşık olduğunu düşünüyor. Bir profesyonel kuaför kadar yetenekli olmasak da dikkat edeceğiniz birkaç detay sayesinde siz de evinizde rahatlıkla saç kesebilirsiniz. Evde saç kesimine dair tüm dikkat etmeniz gerekenleri paylaşmak istiyorum.

1. Malzemelerinizi hazırlayın

evde sac kesimi nasil yapilir

Temel bilgiler saç kesimi için önemlidir. Bu basit bir tavsiye gibi görünebilir, fakat iyi kesmeyen bir makas bile saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle nasıl bir saça sahip olursanız olun keskin bir makas çok önemli. Profesyonel bir makas almayı bile düşünebilirsiniz. Saç tipinize bağlı olarak gerekli malzemeler de değişebilir. Örneğin, geniş dişli bir tarak kıvırcık saçta, ince dişli bir tarak ise düz saçta daha iyi sonuç almanızı sağlar. Doğru teknikleri uygularsanız ve saçınızı iyice inceleyip ona uygun bir kesim yaparsanız kuaför elinden çıkmış gibi bir sonuç almanız kaçınılmaz olur. İhtiyacınız olabilecek malzeme listesi:

  • Keskin makas
  • Tarak
  • Toka
  • Sprey şişesi
  • Saç havlusu
  • Ayna

Not: Kıvırcık saçlar ıslakken daha uzun ve daha az kabarık olduğundan çok fazla kesmediğinizden emin olmak için kuru kesimi tercih etmeniz istediğiniz sonucu almanızı sağlar.

2. Kendinize bir saç modeli belirleyin

evde sac kesimi nasil yapilir

Sadece saç boyunuzu kısaltmanız veya kırık saç uçlarını kesmeniz gerekiyorsa ve düz saçlarınız varsa, biraz uzun bir yol kat edersiniz. Mevcut saç kesiminizin temel özelliklerini analiz edin. İstediğiniz boydan yarım santimetre daha kısa kesmenin daha iyi olduğunu unutmayın. Bu şekilde, bir şeyler istediğiniz gibi gitmezse modeliniz üzerinde düzeltme yapabilmek için yeterli uzunluğa sahip olacaksınız.

Dalgalı veya kıvırcık saçlarınız varsa ve saç kesiminizi hafifletmek ve hareket katmak istiyorsanız, mevcut saç kesiminizi ve saçınızın yapısını analiz ederek başlayın. Saç modelinizden çok farklı bir model yapmayı düşünüyorsanız, iki kez düşünün. Kendinizde yapmak için gerekli beceriye ve cesarete sahip olup olmadığınızı düşünün. İstediğiniz modeli yapmaya karar verirseniz, bir kesimin başkalarında ne kadar iyi göründüğü yerine size hangi kesimin uyduğunu düşünün. Ayrıca bazı kesimlerin saç tipinize, yüz tipinize daha kolay uyum sağlayabileceğini de unutmayın.

3. Düz kesim saçlarda at kuyruğu yaparak kısaltabilirsiniz

evde sac kesimi nasil yapilir

Saçınızın düğüm olmadığına emin olmak için saçınızı tarayarak başlayın. Düğüm olmuş saçları açmak için saçınızı eğilip arkadan öne doğru tarayarak da deneyin ve saçınızı at kuyruğu yapın. Ardından, ne kadar kesmek istediğinizi belirlemek için bir cetvel kullanın ve uzunluğu işaretlemek için bir saç tokasını kullanın. Kesmek için makasınızı kullanın. Kuru uçlu saçlar, genellikle nokta kesme tekniği kullanılarak kesilir, ancak saçınız kuru değilse yatay olarak kesebilirsiniz.

Nokta kesim tekniği: Kesim işlemi sırasında saç uçlarının doğal durması için parmak arasına aldığınız saçınızı makası kaydırarak ortadan uçlara doğru kısaltma işlemidir.

4. Katlı saçları bölümlere ayırarak kısaltabilirsiniz

Artık saçınızı taradınız, düğümleriniz yok ve katlarınızın yarattığı doğal hareketi analiz ettiniz. Ön kısımdan başlayın, bölümlere ayırın ve daha doğal bir etki yaratmak için bükün. Parmaklarınızı kullanın ve istediğiniz uzunluğu işaretlemek için saçınızı sıkıştırın. Kesim boyunca saç, bu ayrımlara göre taranır ve tutulur. Genellikle bu ayrımlar kesim çizgisine paralel olarak gider. Kolay ve net bir çalışma için, saç tutamı ayrım çizgisine paralel taranır.

5. Daha yumuşak bir kesim ve keskin olmayan uçlar için yatay olarak kesin

evde sac kesimi nasil yapilir

Makasın açılı olarak kullanılması, doğal bir etki yaratmanıza ve kırılmış saçları kesmenize yardımcı olur. Yatay olarak keserseniz, çok keskin uçlara sahip olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bunu yaparken saçı eşit hizada kesmen gerekecek. İstenilen uzunluğa gelene kadar istediğin kadar saç kesilebilir.

6. Kırılmış uçları yukarı doğru kesin

evde sac kesimi nasil yapilir

Ön bölümü bitirdikten sonra ayrık uçlar, kuru parçalar ve daha az katlı bölümlerle ilgilenebilirsiniz. Kuaförlerin saçınızın uçlarını toplayarak noktasal kesim yaparak nasıl kesimi bitirdiklerini hatırlayabilirsiniz. Son olarak alttaki tutamlarla en son kestiğiniz katın uzunluğunu kontrol etmeyi ve saçınıza şekil vermeyi unutmayın.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Elif Engel

Okumayı, araştırmayı ve öğrendiği şeyleri uygulamayı seven, dijital pazarlama alanına ilgi duyan, kış sporlarına meraklı biri.

Yorum yap