Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Uçuk Nasıl Geçer?

ucuk nasil gecer

Uçuk; herpes simpleks adında bir virüs sebebiyle gelişen, vücudun hemen her yerinde çıkabilen, su dolu kabarcıklar ve sonrasında kabuklu yara oluşumu olarak seyreden viral bir enfeksiyondur. Kısaca HSV virüsü olarak da adlandırılan bu virüs dünyada çok yaygındır (dünya genelinin yüzde 90’ı bu virüsü taşır) ve en sık enfeksiyon yapan virüslerden biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü vücuda bir defa girdikten sonra semptomlar geçse bile virüs inaktif şekilde vücuda yerleşir ve insan hayatı boyunca zaman zaman aktif hale gelerek kendisini tekrarlar. Uçuk dudak çevresinde, ağız kenarlarında, çene bölgesinde, zaman zaman ağız içi ve damakta çıkabilir.

Uçuk belirtileri nelerdir?

Yaralar çoğu zaman çıkmadan 1-2 gün kadar evvel yanma, kaşıntı, karıncalanma hissi ile başlar. Sonrasında 5-7 gün içinde geçecek olan su dolu kabarcıklar oluşur ve kuruduğunda iyileşme evresine geçilir. Bu kabartılar kısa bir süre sonra patlayarak kabuk bağlar. Uçuğun başlaması, gelişmesi ve iyileşmesi ortalama 10 gün kadar sürebilir.

Uçuk bulaşıcı mıdır? Ne gibi önlemler alınmalıdır?

Hemen herkesin sorabileceği “peki uçuk bulaşıcı mıdır?” uçuk yarası kuru ve kabuklu ise bulaşıcı değildir fakat uçuktan sıvı bir şekilde iltihap akıntısı varsa uçuk bulaşıcı haldedir. Virüsü taşıyan kişi ile yakın temas, aynı çatal kaşığı kullanma, tıraş bıçağını veya havluyu kullanma gibi temaslarla virüs kişiden kişiye geçebilir. Bu istenmeyen durumlardan korunmak için uçuklu bölgeye temastan kaçınılmalı, ortak malzeme kullanımı yapılmamalıdır.

ucuk nasil gecer

Uçuğun nedenleri nelerdir?

 • Stres, korku, heyecan, üzüntü, travma.
 • Vücut direncini düşüren durumlar (yorgunluk, uykusuzluk, aşırı alkol tüketimi, soğuk algınlığı, grip, ateşli hastalıklar, düzensiz beslenme, regl dönemi)
 • AIDS, kanser, organ nakli gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar.
 • Aşırı güneşe maruz kalma.

Uçuk tedavisi nasıl olur?

Uçuklar hayat kalitesini düşüren, ağır vakalarda konuşmayı ve yemek yemeyi engelleyen, kişiye oldukça ağrı hissettiren yaralar olabilmektedirler. Uçuk nasıl geçer diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bunun için ilaçsal tedaviler olmakla birlikte bitkisel bazı çözümler de vardır. İlaç olarak tedaviler çoğunlukla antiviral kremler ile olmakla beraber hastalığın ağır seyrettiği durumlarda sistemik ilaçlar ile takviyelenir. Uçuk sorununun çok sık tekrarlandığı hastalarda ise 6 ay-1 yıl süre ile baskılama tedavisi uygulanır.

Uçuk hastalarına öneriler ve tedavi yöntemleri

 • Dudakları güneşten korumak için kremler ya da güneş koruyuculu dudak stickleri  kullanılabilir.
 • Uçuk için soğuk ve nemli bir bez kızarıklığı azaltabilir, buz kompresi iyileşmeyi hızlandırabilir.
 • Ağrı kesici kremler ile hissettiğiniz ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.
 • Stresten uzak kalmak, güneşe çıkmamaya çalışmak diğer bir önlemdir.
 • Bazı besinlerin içinde lisin denilen ve uçukla savaşmaya yardımcı olan bir amino asit bulunur. Bunlar; süt, balık, et, baklagiller gibi besinlerdir. Uçukla savaşırken bu gıdalara ağırlık vermemiz, iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecek ve hızlandıracaktır.
 • Bir diğer yandan, arginin denilen bir amino asit ise herpes virüsü için elverişlidir. Bunlar; çikolata, yer fıstığı, kuru meyveler ve bademde bulunur. Uçuktan muzdarip olduğumuz zamanlarda bu besinlerden uzak durmalıyız.
 • Çay ağacı yağı ve nane yağı da içerdikleri bileşenler sayesinde uçuk tedavisinde etkilidir. Bu yağlardan doğrudan uçuğun üzerine üzerine birkaç damla sürerek ya da ufak bir pamuk yardımı ile uygulayarak uçuğun iyileşmesini sağlayabiliriz.

Yukarıda anlatılanların bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın. Olası bir durumda lütfen doktorunuza danışınız.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap