Asyalı Kadınların Uyguladıkları Yaşlanma Karşıtı 8 Yöntem - Maskaraa

Asyalı Kadınların Uyguladıkları Yaşlanma Karşıtı 8 Yöntem

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Güney Kore’den Tayland’a, Asyalıların genellikle gerçek yaşlarından çok daha genç göründükleri söylenir. Şu bir gerçek ki; genetik ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra, Asyalı kadınların motivasyonları ve uyguladıkları yöntemler, oldukları yaştan daha genç ve güzel görünmelerini sağlamada büyük rol oynamaktadır.

Bu yazımızda, incelikle ve güzel yaşlanmaya yardımcı olabileceğine inandığımız ipuçlarını sizin için derledik.

1. Yüzünüzü iki kez temizleyin

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Yüzü iki kez temizleme, özellikle Kore ve Japonya’da sevilen bir tekniktir; çünkü bu yöntem tüm gün boyunca makyaj ve güneş koruyucu kullandıktan sonra yüzünüzün tüm bu kalıntılardan derinlemesine arınmasını sağlar. İlk temizleyici, genellikle yağ bazlı bir temizleyici olmalıdır; çünkü yağ bazlı cilt temizleyiciler, gözeneklerinizi istenmeyen ve yağlı maddelerden arındırırken, aynı zamanda cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

İkinci temizleyici ise, ilk işlemden kalan kalıntıları temizlemede etkili olacak su bazlı bir temizleyici olmalıdır. Bu, diğer cilt bakım ürünlerinin cildinize nüfuz etmesini kolaylaştırır ve cildinizin dokusunu yumuşatır.

2. İçinde salyangoz salgısı olan ürünler kullanın

Antik Yunanistan’da sıkça kullanılan salyangoz salgısının kozmetikte kullanımı günümüze kadar uzanmaktadır. Salyangoz salgısı cilt için oldukça faydalı olan hyaluronik ve glikolik asitlerin karışımını içerdiğinden, Asya’da cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu salgı aynı zamanda cilt onarımı özelliği olan çinko içermektedir; tüm bu bileşenler cildinizi onarırken daha parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

3. Korelilerin vücut peelingini deneyin

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Kore vücut peelingleri geleneksel vücut peelinglerinden farklıdır; çünkü sadece çıplak elle kullanım yerine, vücuttaki kiri ve ölü dokuyu temizlemek için zımpara kağıdı benzeri dokulu eldivenler gerektirir. Aslında bu uygulamanın Türkiye’deki versiyonunu keselenme olarak düşünebilirsiniz. Şu anda ülkemizde birçok kozmetik mağazasında, oldukça yaygınlaşan Kore kozmetik ürünlerine kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Dolayısıyla mevcuttaki vücut peelinglerini kese ile uyguladığınız takdirde vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırırken, daha parlak bir cildin yanı sıra cildinizdeki renk eşitsizliğinin de önüne geçebilirsiniz.

4. Limon otu çayını deneyin

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Limon otu, Asya mutfağında, özellikle de Tayland mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hoş kokusu ile aromatik tatlar ortaya çıkarır ve birçok faydası vardır. Limon otu çayının vücut için detokslayıcı etkisi vardır ve aynı zamanda sağlıklı bir sindirimi de destekler. Ayrıca regl kramplarını ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur.

Sağlıklı beslenme parlak ve sağlıklı bir cilt için önemli bir etkendir ve limon otu çayı da diyetinize ekleyebileceğiniz hem lezzetli hem de besleyici bir içecektir.

5. Cildinize ve saçınıza hint yağı uygulayın

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesiyle elde edilen hint yağı, özellikle kuru ve hasarlı saçlarda nemi hapsederek saçı daha yumuşak hale getirmektedir. Ayrıca yağı kullanırken saç derinize masaj yaptığınız takdirde, kepek problemlerinin çözümüne de yardımcı olabilmektedir. Kirpik diplerinize ve kaşlarınıza hint yağı uygulamak, daha uzun ve sağlıklı kaş ve kirpiklere sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Yüz için hint yağı kullanmak da nemlendirmeyi destekler ve cildi pürüzsüzleştirir. Yetişkinliğin erken dönemlerinde kullanılan hint yağı, kırışıklıkların ve ince çizgilerin erken oluşumunu önleyici antioksidanlara sahiptir.

6. Yeşim taşı veya pembe kuvars ile yüzünüze masaj yapın

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Eski Çin’de Gua Sha masajında sıkça kullanılan kuvars ve yeşim taşlarının kullanımı, bu günlerde tüm dünyada popülaritesini artırıyor. Sadece yüze değil vücuda da yapılan Gua Sha kas ağrılarını, kronik ağrıları gidermek ve aynı zamanda masaj yağı ile birlikte uygulandığında iltihabı ve ödemi gidermek için uygulanıyor. Bununla birlikte bu taşlar, daha hafif bir kuvvetle yüze uygulandığında kan dolaşımını harekete geçiriyor ve şişkinliği azaltırken yüzdeki kas gerginliğini de gideriyor. Taş ve roller versiyonlarının düzenli kullanımında ciltte doğal bir botoks etkisi yaratıyor ve yüzü şekillendiriyor.

7. Kolajeni unutmayın

Kolajen, cildi sıkı ve gergin tutan bağ dokusudur. Özellikle Japon kadınları cilt bakım rutinlerinde kremler ve maskeler de dahil olmak üzere kolajen açısından zengin birçok ürün kullanırlar. Kolajen, Japon diyetinin büyük bir bölümünü oluşturan kemik suyu ve spirulina (bir tür alg) gibi gıdalarda da yaygındır.

Sigara içmek, gereğinden fazla güneşe maruz kalmak ve kötü beslenme vücuttaki kolajen tüketimini hızlandırır. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinizin kolajen içerdiğinden emin olun ve beslenme rutininize daha fazla kolajen eklemeyi ihmal etmeyin.

8. Cilt bakımınıza kağıt maske uygulamasını ekleyin

Cilt bakımında en iyi yöntemlerden biri de, bugünlerde kolaylıkla bulabileceğiniz ve özellikle kolajen içerikli yaşlanma karşıtı bileşenler içeren kağıt maskeler kullanmaktır. Bu maskelerin kullanımı oldukça pratiktir ve düzenli kullanımda kırışıklıkları azaltmada ve cilde parlak bir görünüm vermede oldukça etkilidir.

Bonus: Pirinç suyu kullanın

asyali kadinlarin uyguladiklari yaslanma karsiti yontemler

Pirinç suyu, birçok Japon ve Kore cilt bakım ürününde sıkça kullanılan bir bileşendir ve bazı araştırmalar, pirinç suyunun yaşlanma karşıtı özellikler taşıdığını ve cildi aydınlattığını göstermiştir. İçinde pirinç suyu olan cilt bakım ürünlerini deneyebilir ya da evde kendi pirinç suyunuzu yapabilirsiniz. Yüzünüzü temizlemeden önce pirinç suyu ile yıkayabilir veya cildi nemlendirmek için buharını kullanabilirsiniz.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

1 Yorum

  • Soleycim harika bilgilendirici bir yazı olmuş. Yazında geçen bazı yöntemleri halihazırda uyguladığım için mutlu oldum ama bilmediğim yeni yöntemler de varmış bunları cilt bakımıma eklemek ve sonucunu görmek için sabırsızlanıyorum. Paylaşım için çok teşekkürler:)

Yorum yap