Bazı Nesnelere Dokunduğumuzda Neden Elektrik Çarpar? - Maskaraa

Bazı Nesnelere Dokunduğumuzda Neden Elektrik Çarpar?

vucudumuz neden elektriklenir

Birine veya bir eşyaya dokunduğumuzda küçük elektrik şokları hissederiz. İnsan vücudu harika özelliklerle doludur, bu durumda onlardan biri olarak düşünülebilir. Bu elektrik şoklarının nasıl oluştuğuna gelecek olursak; gördüğümüz her şey atomlardan oluşur, insan vücudu da bu duruma dahildir. Atomlar nötron, elektron ve proton olarak tanımlanmaktadır. Elektronlar daha çok gezmeye yatkın gezici atomlardır. Elektriklenme hissiyatı elektronları temas ettiğimiz şeylerden almamız şeklinde gelişir.

Vücudumuz neden elektriklenir?

Vücudumuz kendi kendine de elektrik üretmektedir ve bu duruma vücudumuzun ihtiyacı vardır. Elektriklenme ise sinir sistemine bağlı olarak yaşanır. Sinirler ise nöronlarla oluşmaktadır. Vücudumuzda ki elektrik ile nöronlar birleştiğinde elektriklenme ortaya çıkmaktadır.

Statik elektrikte bu küçük şok elektriklerini etkilemektedir. Statik elektrik negatif enerji dengelendiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu dengesizlik ise proton ve elektronlar arasında olan dengesizlik olarak bilinir. Statik enerji bizim hareketlerimiz sonucu oluşur, bir kazak giydiğimizde veya kaydıraktan kaydığımızda elektron yükleniyoruz ve bu pozitif yüklü bir nesneye dokunduğumuzda küçük elektrik şokunu hissederiz. Kış aylarında yani soğuk ve kuru havalarda daha fazla statik elektrik olur. Nemli havalar ise bu konuda daha iyidir çünkü nem doğal bir iletkendir.

Vücuttaki elektriği atmak için ne yapmak lazım?

  1. Statik elektrik olan yerlerde plastik ayakkabı kullanmayın.
  2. Odalarınız kuru ve soğuk ise nemlendirin.
  3. Cildinizi nemlendirin.
  4. Pamuk olan kıyafetlerin kullanımı statik elektrik üretmez.
  5. Toprağa temas etmek vücudunuzdan elektriğin atılmasını sağlar.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ecem Nur Altın

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü öğrencisi, araştırma yapmayı, yürümeyi dans etmeyi, yemek yapmayı ve gezmeyi seyahat etmeyi çok seven biri

Yorum yap