Yılbaşı Sofralarınızı Renklendirecek Dekorasyon Önerileri - Maskaraa

Yılbaşı Sofralarınızı Renklendirecek Dekorasyon Önerileri

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

İçinde bulunduğumuz süregelen pandemi ortamında, birçoğumuzun yılbaşı kutlaması için planları aşağı yukarı aynı: Ev Partisi! Bu durumun güzel tarafı ise; yeni yılı evinizin konforlu ve sıcak ortamında sevdiklerinizle birlikte karşılayacak olmak. Özellikle oldukça zorlu geçen 2 yılın ardından yeni ve umut dolu bir yılın gelişini kutlamak, aynı zamanda ailenizi ve dostlarınızı eğlenceli ve renkli sofranızın etrafında toplayabilmek için de çok güzel bir sebep. Yılbaşını evde kutlamak deyince, en önemlisi yeni yıl temasıyla iştah açan bir sofra hazırlamak olacaktır. Aslında kışı ve yeni yıl ruhunu hissettiğimiz şu günlerde sadece yılbaşı akşamında değil, kış aylarındaki diğer davetlerinizde de uygulayabileceğiniz birbirinden şık ve ilham verici sofra dekorasyonu önerilerini sizin için derledik.

Cesur bir renk paleti kullanın

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Sofranızı tasarlamaya başlarken, ilk olarak kullanacağınız renkleri belirleyin. Klasik olarak kırmızı ve yeşili kullanabileceğiniz gibi, daha şık bir sofra için siyah-beyaz, beyaz-gümüş, mavi-kırmızı ya da siyah ve altın rengini kombinleyebilirsiniz. Ana temanız olacak renk veya renkleri belirledikten sonra temaya uygun yemek tabaklarınızı, servislerinizi, bardak ve kadehlerinizi gözden geçirmenizde fayda var. Tekdüze bir görünüm yerine örneğin farklı servis tabaklarını veya kadehleri bir arada kullanabilirsiniz.

Tabaklarınızın altına yerleştireceğiniz keçe veya kumaş Amerikan servisler, yine temanıza uygun kullanacağınız dore ya da gümüş; hatta doğal kütükten suplalar sunumunuzu çok daha şık hale getirecektir. Aklınızda birden fazla uygulamak istediğiniz tema olursa yılbaşı akşamı haricinde Aralık ve Ocak aylarında da bunları sofra dekorasyonunuza taşıyabilirsiniz.

Etkileyici bir masa süslemesi yaratın

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Misafirlerinizi etkilemek istiyorsanız dengeli ve özgün bir dekorasyon, sofra tasarımında belki de en önemli kriter. Ama yılbaşı gibi şıklık ve eğlence çağrıştıran bir akşamda, renkler ve kullanacağınız objeler masanızı çok daha etkileyici bir hale getirecektir. Masanızın ortasını tasarlarken ilk adım sofra tekstilinizi belirlemek olacaktır. Bunun için yılbaşı çağrışımlı örtüler ve runner’lar kullanırken, temanıza uygun tartan desenli, pötikareli, çizgili; hatta ahşap ya da çuval bezi gibi daha doğal ürünler kullanabilirsiniz. Sofra tekstilinizde kullanacağınız yine temanıza uygun kumaş peçeteler ya da servis kılıfları yaratmak istediğiniz ambiyansı destekleyecektir.

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Gelelim masanızın merkezini renklendirmeye… Örneğin pötikareli bir runner üstüne yerleştireceğiniz yılbaşı çelengi, kırmızı fenerler ve yılbaşının simgesi kokina çiçeği, birbirinden farklı renk ve şekillerde mumlar, şamdanlar ya da karı çağrıştıran peluş bir örtü üstüne koyacağınız dekoratif kar taneleri, kütük dilimleri ve minik çam ağaçları ile yılbaşı veya kış dekorunuzu tamamlayabilirsiniz. Hatta kendi yaratıcılığınızı da kullanarak cam kavanoz ya da vazoları yapay kar, kozalak veya yılbaşı topları ile süsleyip farklı orta süsleri de elde edebilirsiniz.

Bir doz ışıltı eklemeyi unutmayın

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

“Yılın en muhteşem zamanı” olarak adlandırılan ve her yerin ışıl ışıl olduğu bu dönemde, siz de yılbaşı sofranıza farklı yöntemlerle kendi ışıltınızı eklemeyi unutmayın! Sofranızda altın ve gümüş servis takımları veya kadehler kullanabileceğiniz gibi, yine bu tonlarda konfetiler serperek de parlak bir dokunuş elde edebilirsiniz. Buna ek olarak ya da bunların dışında kullanacağınız irili ufaklı mumlar, minik tüyler ya da örtünüzün üstüne ekleyeceğiniz led aydınlatmalar ile masanızın nasıl ışıldadığına şahit olacaksınız.

Şık ve detaylı dokunuşlar ekleyin

Her sofranın tasarımında olduğu gibi, yılbaşı sofranızda da şıklık için küçük detayları atlamayın. İşte masanıza zarafet katabileceğiniz bazı öneriler:

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Şık peçetelikler kullanabileceğiniz gibi kendi peçeteliklerinizi de tasarlayabilirsiniz. Kar tanesi şeklinde kitap ayraçları kullanarak hem masanıza şıklık katmış, hem de misafirlerinize gecenin anısı olabilecek ufak bir hediye sunmuş olacaksınız. Yılbaşı toplarına iliştireceğiniz isim kartlarıyla misafirlerinize oturma düzenini nazikçe gösterirken, yılbaşı ruhunu da masanıza yansıtabilirsiniz. Siyah ve simli kartonlar kullanarak yapacağınız kemer şeklinde peçetelikleri kırmızı peçeteler ile birleştirerek Noel Baba çağrışımı yaratabilirsiniz.

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Servislerinizin yanına ekleyeceğiniz kişiye özel mini tuzluklar sofra dekorunuza ayrı bir şıklık katacaktır. Ya da yılbaşı tonlarında naneli baston şekerler veya Fındıkkıran askerlerini masanıza figür olarak ekleyebilir ve aslında ufak gibi görünen detaylarla masal bir gibi bir dekor yaratabilirsiniz.

Masanızın çevresini de unutmayın

yilbasi sofralarinizi renklendirecek dekorasyon onerileri

Yılbaşı daveti denilince genel dekorasyonu da unutmamak gerek. Masanızın etrafını da sofra dekorunuzla uyumlu bir şekilde tasarlamalısınız. Çelenkler sadece kapılarınızı süslemek için değil; örneğin yılbaşı gecesi masaya yakın şöminenizin ya da büfenizin üstünde bu çelenkleri kullanabilirsiniz. Yılbaşı ağacınızı sofranızın yakınına yerleştirebilir ya da sofranın yanındaki duvarı bile süsleyerek yeni yıl temanızı tamamlayabilirsiniz. Sofranızın hemen üstünde tavandan sarkıtma süsler kullanabilir, fenerler ekleyebilir; hatta masaüstü aydınlatmanızı çam dalları veya okaliptüs yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Sadece sofra yetmez derseniz, dekorasyonunuzu tamamlamak için sandalyelerin arkasına kurdeleler iliştirmek en basit ve hoş yöntem olacaktır.

Sofralarınızı dekore ederken göreceksiniz ki, son dokunuşları yapacağınız fikirler o esnada son şeklini alacak. Ama ne olursa olsun, ortaya yeni yıl ve kışın ruhunu yansıtan ve daha da önemlisi sizi anlatan bir sofra kurmuş olacaksınız. Sevdiklerinizle kocaman sofralar paylaşacağınız nice mutlu, yeni yıllara!

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap