Kereviz Suyunun 6 Muhteşem Faydası - Maskaraa

Kereviz Suyunun 6 Muhteşem Faydası

kereviz suyunun faydalari

Kereviz, kendimizi tok hissetmemizi sağlayan lif oranı çok yüksek bir sebzedir. Bu yüzden bir oturuşta çok fazla kereviz yiyemezsiniz. Ancak kerevizi meyve suyu haline getirdiğimizde lifi çıkarırız ve salkımın yaklaşık yarısını bir bardağa sıkıştırabiliriz. Kerevizin vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olduğu düşünülürse, bu meyve suyu sadece lezzetli bir içecek değil aynı zamanda hayatımıza sağlıklı bir katkıdır.

Kereviz suyunun şeker oranı ve kalorisi çok düşüktür. Diğer meyve ve sebze sularının aksine, bir bardak kereviz suyunda bir orta boy havuçtan daha az kalori vardır. Tüm bu bilgilerin yanında kereviz içeriğindeki lifin sağlığımız için çok önemli olduğunu ve kereviz suyunun asla yemek yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

1. Görme sorunlarını önlemeye yardımcı olur

Kereviz A vitamini bakımından çok yüksektir ve bu vitamin görmede kritik bir rol oynar. Bakteri ve virüslere karşı göz yüzeyini korur. A vitamini ayrıca katarakt gibi yaşa bağlı görme sorunlarının gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

2. Kanser riskini azaltır

kereviz suyunun faydalari

Kereviz luteolin içerir. Yapılan araştırmalar sonucu bu içeriğin kanser hücrelerini zayıflattığını ve onları tedaviye daha duyarlı hale getirdiği bilinmektedir. Kereviz, Çin tıbbında uzun süredir kanser önleyici olarak kullanılmaktadır.

3. Asitli yiyecekleri nötralize eder

Kereviz suyunda güçlü alkalileştirici özellikler veren demir, magnezyum ve sodyum gibi elementlerde yüksektir. Diğer bir deyişle asidik gıdaları nötralize ederek vücudumuzun sağlıklı bir pH dengesinde olmasına yardımcı olur. Çok fazla asitli gıda tüketmek kemik erimesi, böbrek taşı, karaciğer ve kalp sorunları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir ve her gün yediğimiz yiyeceklerin çoğu asidik olduğundan, günlük rutininize kereviz suyu eklemek bu sorunlardan bazılarının oluşmasını engelleyebilir.

4. Sıvı dengesini düzenlemeye yardımcı olur

Kerevizin içeriğinde potasyum çok yüksektir ve bu mineral vücudumuzdaki birçok süreçte önemli bir rol oynar. Bilim insanları, potasyumun vücudumuzun iyi çalışması için üçüncü en önemli mineral olduğuna inanıyor. Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşuyor ve bu suyun %40’ı hücrelerinizin içinde, geri kalanı ise hücrelerin dışında, omurilik sıvınızda, kanda ve hücrelerinizin arasında bulunur. Hücrelerinizin içindeki ve dışındaki bu su seviyesi kritiktir ve elektrolit konsantrasyonundan etkilenir. Potasyum suda çözünür ve sistemimizde pozitif yüklü bir elektrolit gibi davranarak hücrelerin içindeki su seviyesini düzenler.

5. Folat oranı yüksektir

kereviz suyunun faydalari

B grubu vitaminlerden biri olan folat, kemik iliğindeki kırmızı ve beyaz kan hücreleri için gerekli bir elementtir, ayrıca karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde, proteinlerin parçalanmasında ve DNA üretilmesinde önemli rol oynar. Sadece bir bardak kereviz suyu, erkekler ve kadınlar için önerilen alımın %36’sından fazla olan 145 mikrogram folat içerir. Bu oran hamile ve emziren kadınlar için %29’dur.

6. Tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olur

Tip 2 Diyabet, gün geçtikçe modern dünya için ciddi bir sağlık sorunu haline geliyor. 2030 yılına kadar dünya çapında 400 milyondan fazla insanın bu hastalığa yakalanacağı tahmin ediliyor. Kereviz, bunun olmasını engellemenin doğal yollarından biridir. Çok fazla K vitamini içerir ve yapılan bir çalışma, K vitamininin insüline duyarlılığımızı geliştirdiğini kanıtlamıştır.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Öykü Cengiz

Toplumları öğrenmeyi ve insanları anlamayı amaç haline getirmiş, sosyal medya alanına ilgili yoga, meditasyon ve spiritüel konulara meraklı bir sosyoloji öğrencisi.

Yorum yap