Kasvetli Havalarda Kendinizi İyi Hissettirecek 9 Yöntem - Maskaraa

Kasvetli Havalarda Kendinizi İyi Hissettirecek 9 Yöntem

kasvetli havalarda kendinizi iyi hissettirecek yontemler

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde ruh halinizde büyük değişiklikler ya da iniş-çıkışlar görüyorsanız, muhtemelen mevsimsel duygudurum bozukluğundan muzdaripsinizdir. Bazı zamanlarda oldukça ciddileşebilen bu durumlarda öncelikle sağlık uzmanlarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Bazı durumlarda ise, sadece yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Diyetiniz, güneşe maruz kalma süreniz veya aktivite seviyeleriniz, daha iyi ve zinde hissetmek için yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçıdır.

1. Evde ışık terapisini deneyin

Güneş ışığının cildinize değdiğinde, ne kadar iyi hissettiğinizi ve aynı hissi evinizde nasıl yaratabileceğinizi düşünün. Tek ihtiyacınız olan sarı ışık veren bir masa üstü lambası veya çok az UV ışığı sağlayan bir ışık kutusu. Sabahları ya da gün içinde 20 dakika boyunca yüzünüzü bu ışığa tutmanız kendi ışık terapinizi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Terapi sırasında ışığa yakın oturmanızı; ancak doğrudan bakmamanızı öneririz. Bu esnada kitap okuyabilir ya da meditasyon yapabilirsiniz. Tabii ışığı cildinize çok yakın tutmamalısınız; şayet cildinizde kızarıklık veya kaşıntı fark ederseniz, uzman bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

2. Açık havada yürüyüşe çıkın

Açık havada yapacağınız yürüyüşlerle sadece enerji seviyenizin yükseldiğini hissetmeyecek, aynı zamanda tüm bedeninizin ve zihninizin yenilendiğini hissedeceksiniz. Özellikle sabah ilk iş, yürüyüş yapmayı denemelisiniz. Her sabah yürümenin beyin fonksiyonunuzu iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, beyninize artan miktarlarda kan pompalanmasıdır. Bu eylem, daha güçlü hafıza, daha iyi konsantrasyon ve sorunları etkili bir biçimde çözme yeteneği ile son derece bağlantılıdır. Ancak tüm bunlar, özellikle üzgün veya depresif hissettiğiniz durumlarda, gün içinde herhangi bir vakitte yürüyüşe çıkamayacağınız anlamına gelmez.

3. İstediğiniz şekilde olabildiğince hareket edin

Mevsimsel duygu değişimleriyle boğuşuyorsanız, hayatınıza hareket ve egzersiz eklemek sizin için bir öncelik olmalıdır. Ağırlık kaldırmak, koşmak, pilates yapmak veya başka bir aktivite yapmak olsun, vücudunuzun uyanması beyninizin de aktif kalmasına yardımcı olur. Bu aktiviteleri arkadaşlarınız, partneriniz ve hatta çocuklarınızla yapmak çok daha eğlenceli olacaktır. Haftada bir kez dahi yapacağınız bu aktivitelerle stres ve öfke seviyenizin düştüğünü, eskisi kadar yalnız hissetmeyeceğinizi göreceksiniz.

4. Başucu lambanızı çalar saat olarak kullanın

Her sabah çalar saat ile uyanmak yerine, “gün ışığı uyandırma lambaları”nı tercih edebilirsiniz. Bu lambaların özelliği, odanızı gün ışığının yapacağı şekilde kademeli aydınlatmaktır. Özellikle güneşin çok geç doğduğu şu günlerde, bu tip lambalar vücudunuzun ve beyninizin doğal bir şekilde uyanmasına yardımcı olur. Bu cihazların çalışma şekli, vücut ısımızın ve kortizol seviyemizin yükselmesine yardımcı olmaktır. Kortizol bir stres hormonu olsa da sabahları daha yüksek seviyede olması uyanmamıza yardımcı olur.

5. Küçük tatiller planlayın

Kış aylarının duygusal durumunuz için iyi gelmediğini düşünüyorsanız, bu aylarda seyahat edebilmek için biraz zaman ayırabilirsiniz. Özellikle bu seyahatlerde yakın bir arkadaşınızı ya da sizin gibi depresif hisseden bir yakınınızı yanınıza alabilirsiniz. Kendinizi çok fazla aktiviteye boğmak yerine, vücudunuzu hareket ettirecek basit şeyler seçin.

Böyle bir yolculuğun ve evden uzaklaşmanın ruhunuzdaki etkileri haftalarca sürecek ve kendinizi daha mutlu ve enerjik hissettiğinizi göreceksiniz. Unutmayın ki asıl sorun nerede yaşadığımız değil, çevremizde olan olaylara nasıl tepki verdiğimizdir.

6. Kahkaha terapisini deneyin

Her ne kadar o en sevdiğiniz diziler sizde bağımlılık yapsa da sizi olumsuz etkiliyor olabilirler – asla kötü oldukları için değil, sadece sizi güldürmedikleri için… Evdeyken mümkün olduğunca gülmek, hissettiğiniz tüm gerilimi azaltabilir ve uzun vadede ruh sağlığınızı iyileştirebilir.

Şimdi, çevrenizde olan bitenleri komik bulmakta zorlanıyorsanız, farklı alanları deneyebilirsiniz. Size komik ya da eğlenceli gelen filmleri, dizileri izleyebilir; hatta size iyi gelen insanlara yakın durabilirsiniz. Özellikle enerjinizi aşağı çektiğini düşündüğünüz kişilerden uzaklaşmanızı öneririz. Ayrıca kendi hayatınız hakkında gülmeyi deneyebilir ve çok önemli olmayan şeyleri aşırı derecede ciddiye almaktan kaçınabilirsiniz.

7. Beslenme şeklinizi değiştirin

Bir çok insan soğuk ve kasvetli kış günlerinde kendilerini daha iyi hissettirecek şekerli, karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar tercih eder. Ancak, bu ürünlerin sunduğu düşünülen yüksek değer hızla kaybolacak ve ardından bir çöküş gelecektir. Bunun yerine yapmanız gereken, “güneş ışığı vitamini” olarak da bilinen D vitamini içeren yiyecekler tercih etmektir.

Ayrıca, Omega-3 yağ asitleri, yağsız proteinler, taneli meyveler ve bitter çikolata gibi besinlerin düzenli tüketimi zamanla ruh halinizi iyileştirebilir. Bunları günlük veya haftalık tüketerek, vücudunuza daha iyi hissetmesi için bir şans verebilirsiniz.

8. Ekran kullanım sürenizi azaltın

Evde geçirdiğiniz süre ne kadar artarsa, ekran başında dizi izlemek ve sosyal medyada gezinmek için o kadar fazla zaman harcarsınız. Bu nedenle ilk yapmanız gereken, cihazlarınızın başında geçirdiğiniz süreye bir sınır koymaktır. Ekran karşısında geçirdiğiniz saat sayısını sınırlayabilirsiniz.

Bu küçük değişiklik, zihinsel sağlığınıza büyük ölçüde yardımcı olurken, stres ve üzüntü seviyenizi azaltacaktır. Cihazsız zamanlarınızda yapabileceğiniz şeyler yürüyüşe çıkmak, meditasyon yapmak veya yakın arkadaşlarınızla bir buluşma ayarlamak olabilir.

9. Gönüllü olmayı ve hiç tanımadığınız birisi için güzel bir şey yapmayı deneyin

Bu öneri, yalnızca mevsimsel sıkıntılarınızı aşmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda uzun vadede stresinizi kontrol altında tutacaktır. Bir araştırmaya göre, insanlar kendilerine ne kadar çok finansal kaynak ayırırsa, o kadar pişmanlık duyarlar ve stres seviyeleri yükselir. Yani cömertlik sadece nazik olmakla ilgili değil, aynı zamanda sağlıklı kalmakla da ilgilidir.

Ayrıca, ne zaman iyi bir iş yapsak, beynimizde salgılanan endorfin hormonu da hepimizde “yardım etmenin sarhoşluğu” durumunu oluşturur. Birisine yardım ettiğimizde kendimizi memnun ve tatmin olmuş hissederiz, sahip olduğumuz şeyler için şükrederiz ve başkalarıyla paylaşmaya karar veririz.

Kış aylarının getirdiği kasveti yenmek için siz hangi yöntemleri deniyorsunuz? Bunları bizimle ve okuyucularımızla da paylaşabilir ve başka insanların mevsimsel depresyonlarını yenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap