Zor Durumlarda Hayatınızı Kurtarabilecek 10 Kolay İpucu - Maskaraa

Zor Durumlarda Hayatınızı Kurtarabilecek 10 Kolay İpucu

hayat kolaylastiran ipuclari

Hepimizin kendimizi zor durumda bulduğumuz zamanlar vardır. Dışarı çıkmak zorunda kaldığında en sevdiğin ceketinin fermuarı bozulduğunda ve giyecek başka bir şeyin olmadığında ya da bir restoranda randevunuzu beklerken nefesinizin koktuğunu ve sakızınızın olmadığını fark ettiğinizde sorun yaşarsınız. Hepimiz için hayatı kolaylaştırabilecek, zor durumlarda size yardımcı olabilecek bazı basit tüyolar paylaşmak istiyorum.

1. Çıkan fermuarı bir çatal kullanarak düzeltin

hayat kolaylastiran ipuclari

Fermuar işlevini sağlayan bütünü bozulmadığı sürece çıkan şeritleri bir çatal yardımıyla tekrar takabilirsiniz.

2. Kıymığı yapıştırıcı ile çıkarın

hayat kolaylastiran ipuclari

Cımbızla çıkaramadığınız kıymığı yapıştırıcı ile çıkarabilirsiniz. Kuruyan ve ciltte soyulan yapıştırıcı olmasına dikkat edin. Kıymığın olduğu yere yeterli miktar sürdükten sonra kurumasını bekleyin, daha sonra yapıştırıcıyı çıkarırken kıymıkla beraber çıkacaktır. Eğer çıkartamazsanız, cildinize fazla zarar vermeden bir sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda var.

3. Kısa sürede uyku için askeri yöntemi deneyin

hayat kolaylastiran ipuclari

Askeri tarafından uygulanan bu yöntem ile kısa sürede uykuya dalınması kanıtlanmıştır.

  1. Yüzünüzü, özellikle ağzınızı gevşetin.
  2. Omuzlarınızı düşürün ve ellerinizi kemikleri yokmuş gibi yanlara bırakın.
  3. Bacaklarınızı, göğünüzü, uyluk ve baldırlarınızı esnetirken bir yandan nefes verin ve rahatlayın.
  4. Güzel şeyler düşünerek zihninizi boşaltın.
  5. Bunlar, kısa süre içinde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

4. Ağız kokusunu gidermek için tuzlu su ile gargara yapın

Tuzlu su, ağızdaki bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Kolay erişebilirliği yönünden hızlı bir çözüm olarak kullanabilirsiniz. Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritin ve gargara yapın. Ek bir fayda olarak tuzlu su, ağız sağlığını iyileştirebilir ve solunum yolu tahrişini hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

5. Tıraş tahrişleri ve kesiklerini dudak kremi ile iyileştirin

hayat kolaylastiran ipuclari

Tıraş tahrişi, hem kötü görünüme hem de acı çekmenize neden olur. Elinizde antiseptik yoksa, kullanılmamış (ya da dudağınızla temas eden bölgeyi kesin) dudak balsamı işinize yarayabilir. Yara üzerine sürün ve 30 dakika bekletin. Daha sonra yavaşça silin. Nemi hapsederek cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

6. Parmağınıza vurmamak için çiviyi tel toka ile tutun

hayat kolaylastiran ipuclari

Çiviyi ıskalayıp çekiçle parmağınıza vurmak çok acı veren bir durumdur. Basit bir tel toka ile çiviyi sabitledikten sonra çekiçle vurmayı deneyin, hem ıskalamayacak hem de kendinize zarar vermeyi önleyecektir.

7. Gevşemiş vidayı oje sürerek sıkın

hayat kolaylastiran ipuclari

Sıkılan vidaların dübel içinde veya dübelin de delinen yerden gevşeyerek çıktığını görürüz. Vida üzerine biraz oje sürüp kurumasını bekledikten sonra tekrar sıkabilirsiniz. Ayrıca dübel yerine tahta parçası koyup vidayı sıkabilirsiniz. Daha sağlam olacaktır.

8. Aletlerin pasını patatesle ovarak çıkarın

hayat kolaylastiran ipuclari

Patates, iyi bir temizlik maddesi olan oksalik asit içerir. Aletlerdeki pası temizlemek için biraz kabartma tozu veya bulaşık deterjanı ile birlikte patates kullanın. Bir patatesi dilimleyin, aşındırıcı etkiyi arttırmak için kabartma tozu veya bulaşık deterjanına batırın ve paslı kısımları ovalayın.

9. Duvardaki kalem/boya izlerini mayonezle temizleyin

hayat kolaylastiran ipuclari

Çocuğunuz duvarları boya kalemi ile çizdiyse mayonez lekeleri çıkarmanıza yardımcı olabilir. Önce küçük bir leke üzerinde test ederek mayonezin etkisini gözlemleyebilirsiniz. Yumuşak bir beze biraz koyun ve boya izlerini ovalayarak çıkarmayı deneyin.

10. Böcek ısırıkları için epsom tuzu veya kabartma tozu kullanın

hayat kolaylastiran ipuclari

Arı sokması çoğumuz için acı verici olmakla kalmaz, aynı zamanda alerjiyi de tetikleyebilir. Bu nedenle rahatsızlığınız yoğun ve yayılıyorsa hemen tıbbi yardım alın. Sadece bölgesel ağrı ve hassasiyetse, bunu epsom tuzu veya kabartma tozu ile hafifletebilirsiniz. Su ile bir macun yapın ve bölgeye uygulayın.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Duygu Pelin Bilgin

Bilgisayar mühendisi, moda ve güzellik konularını araştıran ve yazan, alışveriş yapmayı ve seyahat etmeyi seven biri.

Yorum yap