Anksiyete ile Başa Çıkmanın Yolları - Maskaraa

Anksiyete ile Başa Çıkmanın Yolları

anksiyete ile basa cikmanin yollari

Anksiyete, artık günümüzde çok yaygın bir hale geldi. Anksiyete bozukluğu dünya çapında milyonlarca insanı etkiliyor ve bu sayı endişe verici bir oranda artmaya devam ediyor. İyi haber, kaygıyı etkili bir şekilde yönetmek için kullanabileceğiniz birçok teknik var.

Kaygı, gelecekten korkmaktır. Zihnimiz sürekli geleceğe odaklandığında endişeli hissederiz. İnsanlar genellikle geceleri, yatmadan önce anksiyete atakları yaşarlar çünkü bu bütün gün gömdüğümüz istenmeyen düşüncelerin ön plana çıktığı zamandır. “Yarın ne olacak?” gibi müdahaleci düşünceler ve “bu durumu çözmek için ne yapabilirim?” aklımıza girerek uykuya dalmamızı zorlaştırır.

1. Endişeli düşüncelerle mücadele edin.

anksiyete ile basa cikmanin yollari

Kaygı kendi kendine beslenir. Negatif düşüncelerin büyümesine izin verirseniz kaygı oluşumunu desteklersiniz. Kaygı, bir tepeden aşağı yuvarlanan bir kartopu gibi gelişebilir ve onu durduracak güce sahip olan tek kişi sizsiniz. Öncelikle olumsuz düşünceleri durdurmayı öğrenmelisiniz. Bu, ortaya çıktıklarında onları tanımlamak anlamına gelir. Kendinize sorun, “bu gerçekten olma ihtimali var mı?” geçmişi ve geleceği düşünmeyi bırakın ve endişeleriniz olmasaydı hayatınızın nasıl olacağını hayal etmeye çalışın.

Bu işe yaramazsa, bir liste yapın. Aklınızdan geçenleri ve bu konuda ne yaptığınızı yazın. Bu yazma alıştırması, sorunları görmenize yardımcı olacaktır. Büyümeye ve kafanızın içinde dönmeye devam etmelerine izin vermeyecektir. Ayrıca hedeflerinizi ve onlara nasıl ulaşacağınızı da yazabilirsiniz.

2. Meditasyon yapın ve nefes alın.

anksiyete ile basa cikmanin yollari

Bu, kaygı ile mücadele için en yaygın tavsiye ve en etkili olanlardan biridir. Düzenli anksiyete nöbetleriniz varsa, bir meditasyon yapmayı düşünün. Bu alışkanlığı edinmek, stresi azaltmanıza ve yaşam kalitenizi büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır. Seyrek anksiyete ataklarınız varsa ve meditasyon size göre değilse, nefes alma tekniklerini deneyin. Bunlar uykudan önce rahatlamak için çok yararlı olabilir ve stresli hissettiğiniz her yerde de kullanılabilirler.

3. Doğal ilaçları deneyin.

anksiyete ile basa cikmanin yollari

Bitkisel ilaçlar, özellikle kediotu kökü çayı, lavanta ve papatya gibi bitki çayları, kaygıyı ve sinirliliği azaltmanıza ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kafeinden uzak durun.

kahveden kaynakli el titremesi

Kafeinin panik bozukluğu olan kişilerde kaygı düzeylerini artırdığı ve panik ataklara neden olduğu gösterilmiştir. Kafein, sinirlilik, düzensiz kalp atışlarına neden olabilen bir uyarıcıdır. Ayrıca sizi uyanık tutacak ve daha fazla endişeye yol açacaktır. Eğer kafeini hayatınızdan çıkaramıyorsanız sadece sabahları içmeyi deneyin ve bu sayede akşamları derin ve güzel bir uyku çekebilirsiniz, her kahveden önce içilen bir bardak su kafein isteğinizi giderek azaltacaktır.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Almenda Uğur

Psikolog, yönetici koçu, sanat, gezmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biri..

Yorum yap