Evde Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı ve Gürleştirme Yöntemleri - Maskaraa

Evde Doğal Yöntemlerle Saç Bakımı ve Gürleştirme Yöntemleri

sac kalinlastirma yontemleri

Kadın veya erkek ayırt etmeksizin güzel görünen saçlara sahip olmak herkes için belirli bir önem taşımaktadır. Eğer sizde saçlarınıza doğal yöntemlerle evde bakım yapmak istiyorsanız aşağıda sizin için listelediğimiz yöntemlerden bir ya da birkaçını deneyebilirsiniz.

1. Çam terebentin

cam terebentin yagi

Adından da anlaşıldığı üzere çam ağacından elde edilen ve aşina olduğumuz bu doğal yağ hem kepek sorununa hem de cılız olan saçlara çare olabilen bir ürün. Başlıca faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saç köklerini güçlendirdiği için mevcut dökülmeyi azaltır
 • Saça doğal bakım yaparak canlı görünmesini sağlar ve aynı zamanda uzamasını hızlandırır
 • Kepeklenmeyi önleyerek daha sağlıklı bir saç derisine sahip olma olanağı sağlar

Kullanımına gelecek olursak standart bir şampuan şişesine 20-25 damla ekleyerek duşta kullanabilirsiniz.

2. Yeşil çay

Yeşil çayın bilinen birçok faydalı etkisinden hepimiz haberdarız ama en az bilineni saçlar üzerinde olan etkisidir. Yapılan deneyler sonucunda 6 ay süresince yeşil çay tüketen farelerin gözle görülür bir şekilde tüylerinde uzama gözlemlenmiştir. Eğer saçlarınızın uzun olmasını seviyorsanız düzenli olarak yeşil çay tüketmenizin saçlarınızı sevdiğiniz uzunlukta tutmanıza faydası olabilir.

3. Karahindiba

Karahindiba sıklıkla sağlık için faydasından bahsedilen bir bitki olmakla birlikte saç sağlığında da önemli rol oynamaktadır. Daha sağlıklı saçlar için aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz:

 1. Bir tatlı kaşığı karahindiba kökünü yaklaşık 10 dakika kadar demleyin.
 2. İki yemek kaşığı keten tohumunu 5 dakika kadar suda kaynatın.
 3. Keten tohumlarını kaynattıktan sonra süzün ve bir yemek kaşığı bal ekleyip soğumaya bırakın.
 4. Bir şişenin içine soğumuş olan karahindiba, keten tohumu suyu ve bir yemek kaşığı limon suyunu ekleyip karıştırın.
 5. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra bu karışımı saç diplerinize dökün ve başınıza bir bone takarak 10 dakika beklettikten sonra durulayın.

4. Nane yağı

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız nane bitkisinin yağının da saç uzamasına da faydası vardır. 6 damla nane yağını 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı veya 1 çay kaşığı jojoba yağı ile karıştırıp saç diplerine fraksiyon yöntemi (saç diplerinize parmak uçlarıyla hafif baskı uygulayarak yapacağınız masaj) ile uygulayarak saçlarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz.

5. Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yagi uygulamasi

Son yıllarda faydalarından daha çok haberdar olduğumuz hindistan cevizi yağı hem hasarlı saçları onarmakta hem de kepek sorununa çare olmaktadır. Avucunuza alacağınız bir miktar hindistan cevizi yağını saçlarınıza ve saç diplerinize sürerek 1-2 saat saçınızda bekletebilirsiniz. Uygulamayı haftada 1 tekrarlamanız yeterli olacaktır.

6. Argan yağı

Argan içerisinde bulunan B ve E vitaminleri ile hasarlı saçları onarmada önemli rol oynar ve ayrıca saç tellerini sararak bir kalkan oluşturur ve onları ısıdan korur. Argan yağını saçlarınız nemliyken veya kuruttuktan sonra kullanabilirsiniz.

7. Soğan suyu

sogan suyu kullanimi

Soğan bilindiği üzere çok faydalı bir besin fakat suyunun saç kaybını önlemekte önemli rol oynadığı pek fazla bilinen bir bilgi değildir. Aşağıdaki tarifi günde 2 kez olmak şartıyla 6 hafta uygularsanız saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.

 1. Soğanı rendeleyin ya da küçük parçalara bölerek suyunu çıkartın.
 2. Çıkarttığınız suyu saç diplerine sürün.
 3. Saç dipleriniz kuruduktan sonra isterseniz durulamak zorunda değilsiniz.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Müge Erkollar

İnsan ve Toplum Bilimleri mezunu, turizmci, araştırmayı seven ve bilgi aktarmaktan hoşlanan birisi.

Yorum yap