Depresyondan Haberdar Olmadan Yaşadığınızın 6 Belirtisi - Maskaraa

Depresyondan Haberdar Olmadan Yaşadığınızın 6 Belirtisi

gunluk hayatta depresyon belirtileri

Depresyon bazen “21. yüzyılın vebası” olarak adlandırılır. Araştırmalar, aslında başka herhangi bir hastalık gibi tedavi edilebilen tıbbi bir durum olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, problemden kurtulmanın ilk adımı, durumunuzun aslında depresyon olduğunu ve başka bir şey olmadığını anlamaktır. Doğru şekilde tanımlayabilmek için bilmeniz gereken bazı uyarıcı ziller vardır.

Depresyonda olabileceğinize dair en yaygın belirtileri sağlamak istiyoruz ve unutmayın ki en doğru adım bir psikoloğa danışmaktır.

1. Kendinizi yorgun hissediyorsunuz

Rutininiz çok fazla değişmemiş olsa bile, enerji eksikliği arka arkaya günlerce sürer. Uyanır uyanmaz kendinizi yorgun hissedersiniz.

2. Konsantrasyon veya hafıza problemleriniz var

Önemli şeyleri unutmaya başlarsınız ve bir adı veya telefon numarasını kolayca hatırlayamazsınız. Neler olup bittiğine odaklanamadığınız için birini dinlemek veya kitap okumak bir işkence haline gelir.

3. Uyku probleminizin olması

Bu uykusuzlukta olabilir veya daha uzun saatler uyursunuz. Yatakta geçirdiğiniz uzun bir geceden sonra bile yine de daha fazla uyumak için can atıyorsunuz. Hiç enerjiniz yok ve yatakta tam bir gün geçirebileceğinizi hissediyorsunuz.

4. Kilonuz değişir

Aniden biraz kilo alırsınız veya kilo verirsiniz. Ayrıca ne kadar yerseniz yiyin muazzam bir iştah geliştirebilir ve sürekli aç hissedebilirsiniz. Ya da uzun süre açlık hissetmezsiniz.

5. Hiçbir şey size zevk vermez

Sevdiğiniz şeyler, faaliyetler ve insanlar bile hayatınıza neşe katmaz. Sürekli sıkılıyorsunuz, yoruluyorsunuz ve yeni bir hobinizi bulmak ya da en iyi arkadaşınızla sohbet etme gibi bir isteğiniz yok.

6. Sağlığınız kötüleşir

Birdenbire, çoğunlukla eklemlerinizde veya sırtınızda ağrı veya sızı yaşamaya başlarsınız ve sindirim problemleriniz olabilir. Bunların hiçbirinin açıklanması tamamen depresyon denilemez örneğin; yağlı bir öğle yemeğinden sonra ağrıyan bir karnın depresyonla alakası yoktur fakat herhangi bir sağlık problemi olmadan çıkan ağrılar depresyonun belirtisi olabilir.

Unutmayın ki bir depresyon belirtisi olması için tüm bu koşullar sürekli olmalıdır. Siz veya aileniz veya arkadaşlarınız depresyon belirtileri gösteriyorsa, sizin veya onların ruh halini kontrol edebilecek ve uygun tedaviyi verebilecek bir psikologla konuşmaya değer. Ayrıca depresyon tedavisi bir hastanın özel durumuna göre, psikolog terapisi veya ilaç tedavisi önerebilir. Bu işaretlerden herhangi birini kendinizde veya sevdiklerinizde fark ettiniz mi? Belki bir uzmana gitmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir, bu durumu hafife almayın.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Almenda Uğur

Psikolog, yönetici koçu, sanat, gezmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seven biri..

Yorum yap