Güzelliğinizi Ön Plana Çıkartacak Tüyolar - Maskaraa

Güzelliğinizi Ön Plana Çıkartacak Tüyolar

guzelliginizi on plana cikartacak tuyolar

Her kadın makyaj yaptığında kendini daha iyi hisseder fakat bazen yapılan yanlış uygulamalar cildimizi daha kötü gösterebilir. Bugün sizlere daha iyi bir cilt görüntüsüne sahip olmanız için neler yapabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

1. Cildi makyaja hazırlamadan uygulama yapmak

Kalıcı ve düzgün bir görüntüye sahip olmak için öncelikle cildinizi temizlemelisiniz. Ardından (primer) makyaj bazı sürmek hem makyajınızın kalıcılığını arttırır hem de renk tonu eşitsizlikleri ve siyah nokta görünümü gibi ufak cilt kusurlarını ortadan kaldırır. Bunun yanında cildinizin her zaman iyi nemlendirilmiş olması her zaman daha canlı ve daha iyi bir görüntü vermenize olanak sağlar.

2. Göz altı kapatıcısını açık ton tercih etmek

Genellikle aydınlık bir görüntü için daha açık tonların uygulanması gerektiği düşünülse de esasen tam tersinin uygulanması daha fazla kapatıcılığa ve daha aydınlık bir görüntüye olanak sağlar. Açık ton kapatıcılar hem daha soluk hem de daha yorgun bir göz çevresi görüntüsüne sebebiyet verdiği için öncelikle hafif bir makyaj bazı sürüp sonrasında fondöteninizle aynı tonda bir göz altı kapatıcısı kullanmanız daha güzel bir görüntü elde etmenizi sağlar.

3. Fondöteni fırçasız kullanmak

El ile fondöten sürmek hem cildinizde eşitsiz bir görüntüye hem de hijyenik olmadığından cildinizin kirlenmesine sebep olur. Eğer uygulamanızı bir fırça yardımı ile yaparsanız hem daha az ürün kullanmış olursunuz hem de cildinizde daha berrak bir görüntü oluşturmuş olursunuz.

4. Matlaştırıcı ürünleri gereğinden fazla ya da yanlış uygulamak

Fondöten, kapatıcı ve matlaştırıcı pudra T bölgesi (alın, çene, burun ve çene) için parlama karşıtı bir görüntü oluşturulmasını sağlar fakat yanlış uygulanan mat bir görüntü cildinizin canlı görüntüsünü yok eder ve daha yorgun bir görünüşe sebep olur. Bu tarz matlaştırıcı ürünleri yağlı cilde sahip kişilerin T bölgesi için kullanması daha doğrudur. Eğer kuru ya da normal bir cildiniz varsa yağlı görüntüye sahip olmayacağınız için bu ürünlerden uzak durabilirsiniz.

5. Fazla parlaklık katmak

Belirli noktalara uygulanan doğru kullanım ile yüzünüzü ortaya çıkartabilirsiniz fakat gereğinden fazla kullanmak ya da çizgilerin ve koyu halkaların olduğu bölgelere uygulamak kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Öte yandan parlak ve simli farlar kaz ayaklarını ve göz altı torbalarını ortaya çıkartır. Aynı durum dudaklar içinde geçerlidir ve çok parlak dudak parlatıcıları dudak bölgesindeki çizgileri ortaya çıkarır.

6. Çok fazla bronzlaştırıcı kullanmak

Gereğinden fazla bronzlaştırıcı kullanmak taze ve doğal bir görünümü yok eder. Profesyonel makyözler doğru uygulamanın saç diplerine, yanaklara ve çeneye sadece hafif bir bronzluk etkisi verecek kadar kullanılmasını önermektedirler.

7. Maskarayı çok fazla sürmek

Maskara gözleri hem ön plana çıkartan hem de gözleri daha büyük ve alımlı gösteren bir ürün olmasıyla tanınır fakat fazla maskara sürmek hem kirpiklerde topaklanmaya hem de güzel olmayan bir görüntüye sebep olur.

8. Kaşlara özen göstermemek

Kaşlar yüzümüz için çerçeve görevi görür, o yüzden makyaj yaparken onları göz ardı etmemeliyiz. Basit bir uygulamayla daha canlı bir bakışa kavuşabilirsiniz. Bunun için kaşlarınızı dışarı ve yukarı doğru tarayın, sonrasında bitmiş veya kullanılmamış temiz bir maskara fırçası ile biraz jel veya sabun uygulayıp kaşlarınızı sabitleyebilirsiniz. Ayrıca aradaki boşlukları kaş renginize uygun bir kalemle doldurarak daha doğal ve belirgin bakışlara sahip olabilirsiniz.

9. Yanlış eyeliner kullanımı

Eyeliner kullanmak gerçekten zordur ama yine de doğru bir uygulama ile daha güzel görüntüye sahip olabilirsiniz. Eyelinerin gözünüzün iç kısmına doğru kalın sürmeniz göz pınarlarınızın daha küçük görünmesine sebep olur bu yüzden eyelineri göz pınarına doğru incelen bir çizgi halinde sürmek gerekir.

10. Yoğun mat ruj kullanmak

Koyu renkli mat rujlar dudak çevresindeki yaşlanma belirtilerini ön plana çıkartır ve dudakları daha kurumuş ve yıpranmış gösterir. Doğal tonlarda bir dudak parlatıcısı veya balsam kullanarak daha nemli dudaklara sahip olabilirsiniz.

11. Doğal olmayan tonlarda ruj kullanmak

Cilt tonunuzla uyuşmayan rujlar sizi çok solgun ve yorgun gösterecektir bu yüzden ruj seçiminde her zaman cilt ve göz renginizi göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir.

Kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Müge Erkollar

İnsan ve Toplum Bilimleri mezunu, turizmci, araştırmayı seven ve bilgi aktarmaktan hoşlanan birisi.

Yorum yap