Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

makyaj malzemeleri nasıl temizlenir

Makyaj yapmayı çok seviyoruz, cildimizi düzenli olarak temizliyoruz. Bunları yaparken makyaj malzemelerimizin temizliğine de aynı şekilde özen gösteriyor muyuz? Makyaj malzemeleri, kullanım sıklığına göre her hafta veya iki haftada bir temizlenmelidir. Düzenli temizlenmeyen makyaj malzemeleri, çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabilir, sivilce, siyah nokta gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle de likit ürünler uyguladığımız fırça ve süngerler, bakterilerin kolayca üreyebileceği bir ortam sağladığı için düzenli olarak temizlenmelidir. Peki makyaj malzemeleri nasıl temizlenir? Vereceğimiz ipuçları ile makyaj malzemelerinizi temizlemenin pratik yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Makyaj fırçaları

Makyajın vazgeçilmez parçası makyaj fırçaları en sık temizlenmesi gereken makyaj malzemelerinden biridir. Makyaj fırçalarını düzenli temizlemek cilt sağlığı açısından çok önemli olmasının yanında fırçaların ömrünü de artıracaktır. Makyaj fırçalarınızı temizlemek için bunun için üretilen temizleyici solüsyonlardan satın alabilir veya katı sabun, bebe şampuanı, makyaj temizleyici gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

makyaj fircas nasi temizlenir

Makyaj fırçalarını temizlemek için iki kolay yöntem öneriyoruz. İlk olarak, bir kabın içine su ve temizleyici solüsyonunuzu ekleyip fırçalarınızı bu suda 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Bu süre içinde, fırçalarınızda kalan makyaj malzemesi kalıntıları çözülecek ve fırçalarınız bakterilerden arınacaktır.

Bir diğer yöntem ise, fırçalarınızı katı sabuna dairesel hareketlerle bastırmaktır. Bunu yaparken fırçalarınızda biriken kalıntıların ne kadar çok olduğunu görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Fırçalarınızı temizledikten sonra yumuşak bir havluyla veya kağıt havlu ile nemini alın ve fırça kıllarının şeklinin bozulmaması için bir kabın içine, bir yere temas etmeyecek şekilde kuruması için bırakın.

Makyaj süngeri

Makyaj süngeri, temizlik açısından sinsi bir makyaj malzemesidir. Dışarıdan ne kadar temiz görünürse görünsün içi temizlenmemiş olabilir. Islak kullanılan bir ürün olduğu için bakterilerin kolayca üreyebileceği bir üründür. Bu nedenle, her hafta temizlenmeli ve 6 ayda bir yenilenmelidir.

makyaj sungeri

Makyaj süngerini temizlerken süngerin hassas yapısından dolayı ve temizleyici maddenin süngerin içine ulaştığından emin olmak için likit ürünler tercih etmeliyiz. Süngerinizin en iyi şekilde temizlenmesi için bir kabın içine su ve temizleyici solüsyonunu koyun. Süngeriniz iyice şişene kadar içinde bekletin. Daha sonra, süngerinizin üzerine fındık büyüklüğünde temizleyicinizden dökün ve sıktığınızda makyaj kalıntıları akmayana kadar elinizde yoğurun. Küflenmemesi için kurumasını beklemeden kapalı bir yere koymayın.

Stick ürünler

Stick ürünler, yağlı yapıları ve cilde sürekli temas etmelerinden dolayı bakterilere davetiye veren ürünlerdir. Bu nedenle, stick ürünleri fırça ile kullanmanızı öneririz. Stick ürünleri temizleme alışkanlığımız olmamasına rağmen aslında oldukça kolay bir yöntemi vardır. Rujunuzu veya stick cilt ürününüzü her kullanımdan sonra bir peçete yardımıyla silebilirsiniz. Böylelikle cildinize değen ürün sildiğiniz yüzeyde kalacaktır.

Kalem ürünler

Kalem şeklindeki ürünler, özellikle de göz kalemleri, stick ürünler gibi her kullanımda temizlenmelidir. Kalem ürünleri kullanmadan önce kalemtıraş ile dışındaki katmanı gidecek kadar açmak yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap