Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

porselen makyaj nasıl yapılır

Porselen makyaj nedir? Porselen makyaj nasıl yapılır? Porselen makyaj malzemeleri ve porselen makyaj fondöteni hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Özel bir gecede, makyajımızın kusursuz olmasını isteriz ancak uzun saatler sonunda makyajımız akabilir, ışıkların altında ve kameraların patlayan flaşlarının arasında cildimizdeki kusurlar rahatlıkla görünebilir. Gecenin tadını doyasıya çıkarmak istiyor ve bu tarz kazalar yaşamak istemiyorsanız, porselen gibi bir ciltle dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız porselen makyaj tam aradığınız yöntem. Peki özellikle de son yıllarda popüler olan porselen makyaj nedir? Porselen makyaj veya televizyon makyajı, genellikle özel günlerde veya kamera karşısında tercih edilen, ciltteki tüm kusurları kapatan ancak katman katman durmayan, uzun saatler sonra bile suratınızdan akmayacak bir makyaj yöntemidir. Yapımı titizlik gerektiren ve hata kabul etmeyen bir makyaj olduğu için makyaj artistleri tarafından uygulanan bir yöntem olmasına karşın cildinize uygun kozmetik ürünleri ve birkaç püf nokta ile siz de evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj, sıradan bir cilt makyajından daha ağırdır. İyi temizlenmemiş ve nemlendirilmemiş bir ciltte kolaylıkla katman katman bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu nedenle, risk almayın ve daha önce kullanıp memnun kaldığınız, cilt tipinize uygun ürünler kullanın. Cildinizi temizleyin ve peeling yaparak ölü derilerden kurtulun. Daha sonra, gözeneklerinizin sıkılaşması için tonik uygulayın ve cildinizi su bazlı bir nemlendirici ile iyi bir şekilde nemlendirin.

Cildinizi makyaja hazır hale getirdiniz. Şimdi sıra, makyajınızın kalıcılığını arttıracak ve cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlayacak olan baz uygulamasında. Özellikle de yağlı ciltler için bu adım çok önemlidir çünkü yağlı ciltlerde fondötenin tutunması daha zordur.

porselen makyaj nedir

Baz işleminden sonra cildinizdeki renk eşitsizliklerinin, leke ve sivilcelerinizin üzerinde ince bir katman geçin. Göz makyajınızı yapın ve fondöten işlemine geçin. Fondöteninizin cildinizle aynı tonda ve likit olmasına özen gösterin. Porselen makyajı, diğer cilt makyajlarından ayıran bir nokta, fondötenin sadece yüze değil, boyun ve dekolte bölgesine de uygulanmasıdır. Fondöteni her yere eşit bir şekilde uygulamaya özen gösterin. Bu işlemden sonra, göz altlarınıza kapatıcı uygulayın. Dilerseniz, yüz hatlarınızı belirginleştirmek için yüzünüzün yüksek yerlerinden kapatıcıyla geçebilirsiniz.

Porselen makyajın en önemli adımı pudra işlemidir. Profesyonel uygulamalarda, günlük kullandığımız pudralar yerine, su ile karıştırılarak uygulanan, kapatıcılığı yüksek sert bir pudra olan taş pudra kullanılır. Ancak siz bunun yerine kapatıcılığı yüksek bir fondöten ve transparan pudra kullanabilirsiniz. Pudrayı boyun ve dekolte bölgenize de uygulamayı unutmayın. Dilerseniz kalıcılığı arttırmak için sabitleyici sprey kullanabilirsiniz.

Cilt makyajı bittikten sonra makyajınızın geri kalanını yapabilirsiniz. Porselen makyaj, ağır bir makyajdır. Bu nedenle yoğun pigmentli allıklardan uzak durmalısınız. Hafif bir kontür ve şeftali tonlarında allık işinizi görecektir. Dikkatleri ya gözlerinize ya da dudaklarınıza çekin. Her ikisini de yoğun tutmak gözleri yoracak, kötü ve abartılı bir görüntüye sebep olacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Özge Özbaşar

Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap