Saç Rengini Korumanın 5 Kolay Yolu - Maskaraa

Saç Rengini Korumanın 5 Kolay Yolu

sac rengini korumanin kolay yollari

Saçınızı boyamak artık sadece beyazları kapatmak ya da kendinizi kötü hissettiğiniz dönemlerde iyi hissetmek adına yapılan bir değişimden ibaret değil. Özellikle son dönemde klasiğin dışına çıkılan renklerle ve onlarca farklı tonla rengarenk saç boyaları, hem yeni bir moda akımı yarattı; hem de görsel anlamda beklentileri karşılayıp her yaş grubuna hitap eder oldu. Öte yandan boyama aslında saçınızın doğasına aykırıdır. Platin sarısı ya da canlı bir pembe size çok yakışabilir; ancak saç rengini korumak için ve daha da önemlisi saç sağlığınızı korumak için yapmanız gereken ve ne olursa olsun kaçınmanız gereken şeyler vardır.

İşte saçınızın sağlığını korurken, renginin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak 5 yöntem ve renginin solmasına sebep olacak 5 şey.

Saç rengini korumak için:

1. Saçınızı boyadıktan sonra mümkün olduğunca ilk yıkamayı erteleyin

sac rengini korumanin kolay yollari

Saçınızı boyadıktan sonra ilk kez yıkamadan önce en az 2 gün beklemenizde fayda var. Bunun nedeni, boyama işleminden sonra saçın hala çok hassas olması ve yıkarsanız boyanın çok daha hızlı akabilmesidir.

2. UV koruması kullanın ve saçınızı güneşten korumaya çalışın

Güneş ve yüksek ısı özellikle canlı renkleri soldurabilecek en büyük etken olabileceğinden, UV korumalı serumlar veya spreyler kullanın. Bazı UV koruyucu ürünler, boyanmış saçı onarmaya ve gelecekteki hasarı önlemeye yardımcı olmak için vitamin karışımları bile içermektedir.

3. Doğru saç maskelerini ve yağları kullanın

sac rengini korumanin kolay yollari

Haftada iki kez saç rengini koruyucu maske uygulamayı unutmayın. Saç maskeleri, saçınızı güçlendirmeye ve beslemeye yardımcı olacak ve boyama işlemi sonrasında yıpranmasını önleyecektir. Saç maskesini uyguladıktan sonra saçlarınızı sıcak havluyla sarmanız da maskenin saçınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Saç rengini korumak için maskenin yanı sıra, saç rengini koruyan yağlardan da faydalanabilirsiniz. Saç rengini koruyan yağlar aynı zamanda boyalı saçların parlaklığını korumasına yardımcı olur. Öte yandan saç tipinize uygun ürünler için saç bakımı uzmanına danışmanız en doğru yol olacaktır.

4. Saçınızı yıkamadığınız günlerde renk koruyucu kuru şampuan kullanın

Saçınızı mümkün olduğunca az yıkayın. Aslında yıkarken suda akan rengi siz de görmüş olabilirsiniz. Yıkamadığınız günlerde, saçınızın güzel ve parlak kalmasına yardımcı olacağından, renk açısından güvenli bir kuru şampuan kullanın.

5. Saçınızı soğuk suyla durulayın

sac rengini korumanin kolay yollari

Saçı soğuk suyla durulamak, sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayacaktır. Sıcak su ile yıkamak saçınızın dış tabakasını açarak saç telinin kurumasına ve rengin solmasına neden olur.

Saç renginizi bozabilecek şeyler:

1. Saç kremi kullanmamak

Saçınızı boyadıktan sonra bakım uygulamak önemlidir. Bunun nedeni, renklendirme işlemi sırasında saç tellerinizin çok fazla nem kaybetmesidir. Saç kremi kullanmazsanız saçlarınız kurur, parlaklığını ve akabinde rengini kaybeder. Yalnız bu uygulamalarda mutlaka renk koruyucu kremler kullanın. Bu tip saç kremleri saç telleri üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur. Böylece saçlarınızın yumuşak, sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

2. Saç şekillendirme cihazlarını yüksek ısıda kullanmak

sac rengini korumanin kolay yollari

Saçı şekillendirirken yüksek ısıya maruz bırakmak renginin solmasına neden olur. Bunun nedeni, bu tip uygulamalarda ısının genellikle minimum 200 dereceye ayarlanması ve bu kadar yüksek sıcaklıkların rengi açmasıdır. Saçınızı şekillendirmeniz gerektiğinde ısıya karşı koruyuculuğu yüksek ve renk koruyucu serum veya sprey kullanın.

3. Saçınızı kuruturken ovalamak

Saçı ovalamak, özellikle boyalı saçlara zarar verebilir. Ovalama saçınızı zayıflatır ve rengi etkiler. Bunun yerine saçınızı mikrofiber bir havluya sarın ve kurumasını bekleyin.

4. Klorlu havuzda yüzmek

sac rengini korumanin kolay yollari

Saç boyaları kimyasallardan oluşur; bu nedenle de yüzme havuzlarında bulunan klor gibi diğer kimyasallara maruz kaldıklarında reaksiyona girerler. Klor, bir çeşit ağartma maddesidir ve saç renginizin açılmasına sebep olur. Havuza girerken bone kullanmanız en uygun çözüm olacaktır.

5. Sülfat ve alkol içeren ürünler kullanmak

Mümkün olduğunca kimyasal içermeyen ürün kullandığınızdan emin olun. Özellikle uygulama sonrasında sülfat içermeyen veya saç rengini koruyan şampuanlar kullanmanız gerekmektedir. Bu tip ürünler saçınızı korurken doğal pH’ını da dengeler.

Uzun yıllardır hızlı saç uzatmada, saç dökülmesine veya yağlanmasına karşı olumlu etkileri bilinen sirke kullanımının, boyanın saça tutunmasında da olumlu etkileri vardır. Saç rengini korumak için sirke kullanımını şu şekilde uygulayabilirsiniz: Saçınızı durularken 2 şişe durulama suyuna 2 bardak sirke katarak, boyanın saça daha fazla tutunmasını sağlayabilirsiniz.

kaynak

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Soley Özsoy Bürümcek

Turizm işletme mezunu, organizasyon firmasında çalışan; seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve yemeyi, modayı, sanatı, yepyeni şeyler keşfetmeyi seven, konfor alanının dışında kendini daha mutlu hisseden biriyim. Birçok şey gibi hayatın da paylaştıkça çoğaldığına inanırım.

Yorum yap