Korkuyla Başa Çıkmanın Yolları - Maskaraa

Korkuyla Başa Çıkmanın Yolları

Korku, hayatımızın genel akışına engel olan en büyük etkendir. Bazen korkularımız o kadar ilerler ki, bizi ruhsal ve bedenen hastalandırır. Hayattan keyif alamayan, sürekli olumsuz düşünceler içerisinde boğulan bir insana dönüştürür.

Korktuğumuz şeylerden kurtulmak ister ve bunun için de farklı yöntemlere başvururuz. Kimi zaman bu bir inkar, kimi zaman bir kaçınma, kimi zaman ise başka bir şeye sığınmadır. En akıllıca yöntem korkumuzun üzerine gitmek olsa da bu en son başvurduğumuz yöntemdir.

korkuyla basa cikmanin yollari

Korkuyla nasıl başa çıkılır?

  • Bize korku uyandıran olaylardan veya nesnelerden kaçmama kararı almak, aksine üstüne gitmek bu mücadelede ilk ve en önemli adım olacaktır. Neyden korkuyorum? Bu benim hayatımı ne derece etkiliyor? Ruh ve beden sağlığıma ne kadar zarar veriyor? Bu artı eksi tablosunda eksiler daha fazla olacaktır.
  • Korkularımızla baş edeceğimize inanmak. ”Bunu yapabilirim, başta zorlansam dahi üstesinden gelebilirim” diyebilmek.
  • Örneğin; yükseklik korkusu olan biriyseniz bu korkunun üzerine birden gitmek yanlış olur. Öncelikle bu korkuyu kabullenip, gerçek olduğunu anlayıp, kendinize suçlamalar bulmadan yaklaşırsanız daha doğru bir sonuç almış olursunuz.
  • Korku duyulan anda terleme, titreme, çarpıntı gibi vücutta oluşan fiziksel reaksiyonların size zarar vermeyeceğini düşünmek sizi rahatlatacaktır.
  • Üretkenlik: Öncelikle her bireyin kendine özgü bir hobisi olması, onu gündelik yaşantısından bir süreliğine de olsa uzaklaştırarak dikkatini başka bir şeye yöneltmesini sağlayacaktır.
  • Kabul etmek: Evet çok basit ama bir şeyi kabullenmek onu o kadar az düşünmenizi sağlayacak ve zihninizi daha az meşgul etmesini sağlayacaktır.
  • Yardım etmek: Birilerine, sokak hayvanlarına, dernek ve kuruluşlara gönüllü olarak yardım etmek hem sizi hayatınızdaki stres ve korkulardan uzaklaştıracak hem de negatif hislerden düşüncelerden arındıracaktır.
  • Yazmak: Bugüne kadar kaybetme korkusu yaşadığınız olayları ve anıları hatırlayıp teker teker bir deftere yazın. Yazarken o an ki hissettiğiniz korkuyu ve endişeyi hissedin. Korkuları bitirmenin en etkili yolu korkuları hissetmek ve yüzleşmektir.

Bütün denemelerinize rağmen herhangi bir sonuç alamıyorsanız, dayanamayacak kadar şiddetli korku ve baygınlık boyutuna geliyorsanız, öfke anlarında güçlükle sakinleşebiliyorsanız, korku ve öfke anlarını sakinleştirici ve alkolle geçiştirmeye çalışıyorsanız, mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Dilan Erozan

Mimari restorasyon mezunu, yazmayı ve çizmeyi seven, her gün yeni şeyler öğrenmeyi, öğrendiklerini de sadece kendine saklamayan biri.

Yorum yap